Omar Bongo

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Omar Bongo
Gimė 1935 m. gruodžio 30 d.
Levajus, Prancūzijos Pusiaujo Afrika
Mirė 2009 m. birželio 8 d. (73 metai)
Barselona, Ispanija
Palaidotas (-a) Fransvilis
Veikla Gabono prezidentas
Vikiteka Omar Bongo

Omar Bongo (prieš tai buvęs Albert-Bernard Bongo, 1935 m. gruodžio 30 d. – 2009 m. birželio 8 d. Barselonoje) – Gabono prezidentas.

Šalies prezidentu jis tapo būdamas 31 metų ir buvo 4-tu jauniausiu Afrikos prezidentu. Po Fidelio Kastro pasitraukimo iš Kubos prezidento posto 2008 m. iki pat savo mirties Bongo buvo ilgiausiai šalies valdovo pareigas einančiu žmogumi pasaulyje, neskaitant monarchijų.

Omar Bongo gimė 1935 m. 12 vaikų šeimoje Levai – mieste netoli sienos su Kongu. Vėliau šis miestas buvo pervadintas į Bongovilį dėl Bongo įtakos ir darbo plečiant šį miestą. Baigęs mokslus jis įstojo į šalies kariuomenę, kurioje jis gavo pirmojo leitenanto pareigas šalies oro pajėgose.

Politinė karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Omaro Bongo oficialus susitikimas su buvusiu JAV prezidentu George Bush 2004 m. gegužės 26 d.

Po Gabono nepriklausomybės paskelbimo 1960 m. Bongo po truputį kilo politinės karjeros laiptais. Jis pradėjo dirbti su tuo metu prezidento pareigas einančiu Leon M'ba. 1964 m. šalies prezidentas buvo pagrobtas, o Bongo buvo laikomas karinėje bazėje šalies sostinėje, kol po dviejų dienų šalies prezidentas grįžo į savo postą.

1966 m. šalies prezidentas paskelbė Bongo šalies viceprezidentu. Po metų vykusiuose rinkimuose šalies prezidentas išliko savo poste, tad Bongo irgi toliau dirbo šalies prezidentūroje. Tais pačiais metais M’ba mirė, o nauju šalies prezidentu tapo Omar Bongo.

1973 m. Bongo priėmė islamo tikėjimą ir pakeitė savo vardą iš tuo tuo metu buvusio Albert-Bernard Bongo į Omar Bongo. 2003 m. prie savo pavardės Omaras naudoja ir Ondimba.

2003 m. buvo pakeistos konstitucijos nuostatos, kurios nurodė, kiek kadencijų šalį gali valdyti tas pats prezidentas. Nuo to laiko Bongo dingo visos kliūtys dalyvauti visuose iš eilės rinkimuose į šalies prezidentus. 2005 m. rinkimuose jis gavo 79,2 % žmonių balsų ir gavo teisę šalį valdyti dar 7 metus.

2009 m. gegužę Bongo suspendavo savo pareigas ir išvyko gydytis nuo vėžio į Ispaniją. Prezidentas birželio 8 d. mirė Barselonos ligoninėje.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]