Narcisizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
Michelangelo Merisi da Caravaggio paveikslas „Narcizas“

Narcisizmas (autoerotizmas) – asmens charakterio savybė, kuriai būdingas savo reikšmės pervertinimas ir didelis noras, kad juo būtų žavimasi.

Etimologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Terminas narcisizmas kilo iš VIII a. pr. m. e. romėnų poeto Ovidijaus parašytos trečios „Metamorfozės“ knygos apie du mitologinius veikėjus – Narcizą ir Echonę. Save mylinčiam dailiajam Narcizui atstūmus nimfą Echonę, dievai jaunuolį nubaudžia priversdami jį pamilti savo paties atspindį vandenyje. Kuomet Narcizas suvokia, kad jo meilės objektas negali atsakyti tuo pačiu, jis pamažu nusilpsta ir miršta.[1]

Charakteristika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Froidas manė, kad nežymus narcisizmas būdingas kiekvienam žmogui, ir buvo pirmasis autorius priskyręs sąvoką psichologijai. Tačiau perteklinį jo kiekį žmoguje aprašė kaip patologinę savimeilę. Psichologijoje bei psichiatrijoje perteklinis narcisizmas pripažįstamas kaip asmenybės sutrikimas, vadinamasis narcisistinis asmenybės sutrikimas. Paprastai narcisizmas veikia kaip kompensacinis nepilnavertiškumo komplekso mechanizmas. Narcisistinė asmenybė formuojasi jau vaikystėje ir tam didelę įtaką turi vaiko santykiai su tėvais.

Narcizai nesugeba suprasti priešingos nei jų nuomonės egzistavimo galimybės, todėl kitokios nuomonės konfrontaciją dažnai lydi pykčio, o kartais net ir agresijos protrūkiai. Dėl nuolatinio savęs lyginimo su kitais patiriamas nevisavertiškumo jausmas.

Terminas neretai naudojamas neigiama, kritiška prasme, pabrėžiant asmens tuštybę, puikybę, egoizmą ar paprastą savanaudiškumą. Kartais taikomas elitinėms visuomenės grupėms apibūdinti. XXI a. dažnai vadinamas narcisizmo amžiumi dėl visuomenės susitelkimo į save.

Narcisistinės asmenybės bruožai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • nuolatinis žavėjimosi poreikis, mėgavimasis kitų dėmesiu;
  • nesugebėjimas palaikyti nuolatinių santykių dėl partnerio nesugebėjimo sudominti, pasiūlyti naujovių;
  • dažnas savo asmeninių savybių ir sugebėjimų pervertinimas ir kritikos nepriėmimas;
  • nesugebėjimas ir nenoras suprasti kitų jausmų bei priimti kitokios nuomonės;
  • nuolatinis noras būti didingiems ir ypatingiems.

Susiję straipsniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Narcissus Greek mythology“. britannica.com. Britanica. Nuoroda tikrinta 2021-09-14.