Namų dulkių erkė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Dermatophagoides pteronyssinus
Namų dulkių erkė (Dermatophagoides pteronyssinus)
Namų dulkių erkė
(Dermatophagoides pteronyssinus)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Nariuotakojai
(Wikispecies-logo.svg Arthropoda)
Klasė: Voragyviai
(Wikispecies-logo.svg Arachnida)
Būrys: Erkės
(Wikispecies-logo.svg Acari)
Šeima: Pyroglyphidae
(Wikispecies-logo.svg Pyroglyphidae)
Gentis: Dermatophagoides
(Wikispecies-logo.svg Dermatophagoides)
Rūšis: Namų dulkių erkė
(Wikispecies-logo.svg Dermatophagoides pteronyssinus)
Binomas
Dermatophagoides pteronyssinus
Trouessart, 1897

Namų dulkių erkė (lot. Dermatophagoides pteronyssinus) – namų dulkėse gyvenanti maždaug 420 mikrometrų ilgio ir 240-300 pločio erkė. Daugiausiai paplitusi patalynėje, tačiau taip pat aptinkama ant gyvūnų ir žmogaus odos, paukščių ir graužikų lizduose. Minta žmogaus odos epidermiu, kuris nusilupa ir lieka patalynėje. Jautri temperatūros svyravimams ir veisiasi tik palankiomis sąlygomis. Šioms erkėms veistis būtina ir gana didelė oro drėgmė (70-75 proc.), todėl joms gyventi netinkami sausi, gerai vėdinami būstai.

Namų dulkių erkės į žmogaus gyvenamas patalpas dažniausiai patenka su viršutiniais drabužiais. Jų nemažai būna čiužiniuose, kilimuose, minkštų baldų apmušaluose bei minkštuose žaisluose.

Stiprūs alergenai yra ne tik pačios erkės, jų fragmentai, bet ypač jų veiklos produktai (išmatos ir lavonėliai), kurie įkvepiami su dulkėmis ir gali sukelti alergiją žmogui. Šioms erkėms ypač jautrūs bronchine astma sergantys žmonės.

Sumažinti namų dulkių erkių kiekį patalpose galima dažniau vėdinant, palaikant saulės atokaitoje arba žiemą šaltyje bent 12 valandų čiužinį, minkštus žaislus skalbiant arba parą laikyti šaldiklyje (sunaikinamos pačios erkės, bet nepašalinami alergenai), valant patalpas dulkių siurbliu su HEPA filtru. Efektyviausias būdas išvalyti patalynę (pagalves, antklodes), čiužinius, minkštus baldus yra giluminis valymas.