Pereiti prie turinio

Nagamakis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Nagamakis

Nagamakis (jap. 長巻 'ilgas apvyniojimas'; angl. nagamaki) – japoniškas kotinis ginklas, primenantis naginatą su labai ilga geležte arba naginatos ir katanos hibridą.
Ginklas buvo populiarus XII–XIV amžiais.

Konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Geležtė sunki, katanos tipo, vienašmenė, 60-120 cm ilgio (dažniausiai – apie 61 cm). Geležtė abiejose nugarėlės pusėse turi nuožulnas, kurios mažina geležtės masę. Naginatos geležtė trumpesnė, platesnė ir labiau lenkta prie viršūnės, negu nagamakio. Ašmenys labai aštrūs.
Nagamakio geležtė yra katanos geležtės dydžio, įkotė irgi katanos dydžio – 17-25 cm ilgio. Geležtė kote tvirtinama 2, o kartais ir daugiau kaiščių. Katanų geležtės tvirtinamos vienu kaiščiu.

Kotas – 60-90 cm ilgio (dažniausiai – apie 75 cm), apvyniojamas virvele ar dirželiu, kaip ir katanos rankena. Nagamakis buvo pavadintas pagal koto apvyniojimą. Kotas paprastai būna šiek tiek ilgesnis už geležtę ir apytiksliai lygus makšties ilgiui.

Kartais nagamakis laikomas ilgojo samurajų kalavijo nodačio variantu.

Naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nagamakis laikomas abiem rankomis kaip ir katana. Manipuliuojant nagamakiu rankos mažiau juda kotu, negu kaunantis naginata, kur naudojamas visas koto ilgis. Dešinė ranka visada arčiau geležtės, jei karys dešiniarankis.

Nagamakiu kaunamasi plačiais kertančiais mostais, jį naudoja ir kaip ietį. Tradiciškai nagamakiai buvo pėstininkų ginklas, jį dažnai naudodavo prieš raitelius.

Nagamakiai buvo palyginti mažai paplitę, kadangi juos gaminant reikia daugiau laiko ir medžiagų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iliustracijos: [1], [2][neveikianti nuoroda], [3] Archyvuota kopija 2007-10-31 iš Wayback Machine projekto., [4]