Merkinės kapinių koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 54°10′01″š. pl. 24°10′53″r. ilg. / 54.16697°š. pl. 24.181314°r. ilg. / 54.16697; 24.181314

Kazimiero-bazn-kryzius-64.png
Merkinės kapinių koplyčia
Chapel 2.jpg
Savivaldybė Varėnos rajonas
Gyvenvietė Merkinė
Statybinė medžiaga medis
Pastatyta XIX a. I p.
Stilius liaudies architektūra

Merkinės kapinių koplyčiakoplyčia, esanti Merkinės miestelio kapinėse, Varėnos rajone, priešais partizanų atminties kompleksą. Koplyčia stovi Merkinės parapijos teritorijoje[1], veikiančių kapinių kalnelyje. Joje aukojamos šv. mišios per Vėlines.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koplyčios pastatymo data siejama su miestelio kapinių kūrimusi šioje vietoje XIX a. pradžioje. Merkinės žemėlapyje 1845 m. koplyčios pastatas jau buvo pažymėtas.[2] XIX a. pradžioje apie kapinių koplyčią, jos prastą būklę yra užsiminę amžininkai, vietos parapijos kunigai.[3] Pavyzdžiui, kun. Tomas Kakarieka 1902 m. yra aprašęs Merkinės bažnyčią ir parapiją, atsakydamas į 49 formuliaro klausimus. Tame pranešime jis pažymėjo: „Merkinės kapinėse yra medinė koplyčia, jos stovis menkas“. 1911 m. į T. Kakariekos vietą Merkinės klebonu paskirto kun. Kazimiero Risikausko vertinimas: „Kapinės už 200 sieksnių, aptvertos medine tvora. Kapinėse yra medinė koplyčia, dengta gontais, pusiau sugriuvusi“.[3]

Merkinės kapinių koplyčia nėra išsamiau tirta, neturima žinių apie joje esančius galimus palaidojimus. Jos istorija fragmentiškai domėjosi, šalia kitų užduočių, Merkinės krašto muziejaus istorikas Žygimantas Buržinskas.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Medinė koplyčia tradicinių formų, su apside ir prieangiu. Virš statinio iškilęs varpinės bokštelis su jame pakabintu varpu. Bokštelį vainikuoja ornamentuotas kryžius. Koplyčioje yra barokinių bruožų turintis altorius. Šalia įėjimo durų stovi medinė Rūpintojėlio skulptūra, po prieangio stogeliu pastatytas masyvus Dievo stalas iš akmens, skirtas atlikti religinėms apeigoms. Iš šios vietos apžvelgiama kapinių teritorija.

Priešais koplyčią įrengta Gumuliauskų, buvusių lietuvių išeivių Vokietijoje, kapavietė. Tarp jų – akmuo su įrašu „Merkinės vokietis“ geradariui Ramučiui Gumuliauskui (1951-2020), prisidėjusiam prie nykstančios koplyčios remonto.[4]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg