Meniečių kalba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į patikimus šaltinius.
Meniečių kalba
Gaelg, Gailck
KalbamaMeno sala (JK)
Kalbančiųjų skaičius59 (gimtąja)
Vieta pagal kalbančiųjų skaičiųį šimtuką nepatenka
KilmėIndeuropiečių
 keltų
  gėlų
   meniečių
Oficialus statusas
Oficiali kalbaMeno salos vėliava Meno sala
Kalbos kodai
ISO 639-1gv
ISO 639-2glv
ISO 639-3glv

Meniečių kalba, menksas (men. Gaelg, Gailck; angl. manx, manx gaelic, manks language) – keltų kalbų grupės goidelų pogrupio kalba, kuria šnekama Meno saloje, esančioje Airijos jūroje.[1]

Tai senosios airių kalbos palikuonė, susiformavusi iš rytinių Airijos (Leinsterio) tarmių. Didelį poveikį kalbai vikingų užkariavimų laikotarpiu padarė skandinavų kalbos. XIX a. kalba pradėjo nykti, XX a. viduryje liko tik keli senyvo amžiaus žmonės, šnekėję meniečių kalba kaip gimtąja. 1974 m. gruodžio 27 d. mirė paskutinis iš jų – Nedas Madrelis. Tačiau atgimimas buvo prasidėjęs jau 20-o amžiaus pradžioje. Paskutiniųjų kalbos žinovų kalbos buvo įrašomos į juostinį magnetofoną, kalbos pradėta mokyti savanoriškuose kursuose. Nuo 9-o dešimtmečio kalbos pradėta mokyti mokyklose. Per 2001 m. darytą apklausą apie 2000 iš 71 000 Meno saloje gyvenusių žmonių pasisakė išmanantys meniečių kalbą, 56 žmonėms ji buvo gimtoji. Meniečių kalbos pamokos vyksta penkiuose salos darželiuose, visose pradinėse ir vidurinėse mokyklose, Meno koledže ir Meniečių kalbos centre.

Meniečių kalba, skirtingai nuo kitų goidelų kalbų, rašoma naudojant anglų kalbos rašybos principus (pvz., ee, ea reiškia ilgąjį [i:], bet airiai rašo í, škotai – ì), todėl tarp meniečių ir kitų goidelų kalbų atstovų egzistuoja didelis bendravimo barjeras. Anglų kalbos rašybos principų naudojimas susijęs su tuo, kad pirmoji Biblija meniečių kalba buvo parašyta užsieniečio (valo), kuris nemokėjo goidelų rašybos. Tačiau tenka pripažinti, kad ši rašyba prastai tinka goidelų kalbai; rašyba yra nenuosekli, tarp garsų ir raidžių nėra vienareikšmio atitikmens.

Iš klausos meniečių kalba gana panaši į škotų, kiek mažiau į airių, bet rašyba labai trukdo keistis spausdintine medžiaga. Kalbos apie rašybos reformą (priartinant meniečių rašybą prie kitų goidelų) kol kas neįgyvendinamos, nes didžiausias dėmesys sutelktas į kalbos gaivinimą.

Dvikalbė nuoroda Meno saloje

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Wikipedia
Wikipedia
Vikipedija Meniečių kalba
  1. Olegas Poliakovas. Meniečių kalba. Visuotinė lietuvių enciklopedija. Nuoroda tikrinta 2021-09-15.