Medienos beicas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Medinė dėžutė. Ruda medienos spalva gauta nudažius beicu.

Medienos beicas (angl. wood stain; vok. Holzbeize; rus. морилка для дерева, бейц) – įsigeriantis, dažniausiai skaidrus ir nesudarantis plėvelės mišinys, kuriame yra dažiklių, keičiančių medienos paviršiaus spalvą. Tirpiklis gali būti aliejus, denatūruotas alkoholis arba vanduo.

Beicų funkcijos:

  • Beicu keičiama medienos spalva, paprastai siekiant jai suteikti kitos rūšies medienos išvaizdą. Beicas nesudaro medienos paviršiuje plėvelės, kaip kad daro dažai. Beicas įsiskverbia į medieną ir nudažo ją kiek įsigeria. Dėl tokio spalvinimo būdo beicai skirtingai nei dažai nepaslepia medienos faktūros.
  • Neretai beicai suteikia medienai atsparumo. Tokių beicų tirpikliai dažniausiai būna alkoholiai ar aliejai. Bespalviai beicai paprastai būna būtent apsauginiai.

Sudėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Beicus sudaro tie patys trys pagrindiniai komponentai kaip ir dažus – spalviklis, tirpiklis ir rišiklis. Skirtumas – mažas rišiklio kiekis, dėl ko beicai nesudaro dangos plėvelės, kokią sudaro dažai. Beicai spalvą suteikia paviršiniam medienos sluoksniui, bet ne plėvelei medienos paviršiuje. Dažnai beicu dažyta mediena yra dar lakuojama, kad lako sudaryta skaidri plėvelė apsaugotų medieną ir suteiktų dekoratyvesnę išvaizdą.

Beicuose naudojamos dvejopos spalvą suteikiančios medžiagos (spalvikliai, angl. colourants):

  • Dažikliai (angl. dyes) – Tai medžiagos, kurios ištirpsta beico tirpiklyje ir sudaro tirpalą, kuris įsiskverbia gilyn į medieną ir suteikia jai spalvą. Tokie beicai įsiskverbia į bet kokio tankio ir akytumo medieną. Tinka ir tankioms medienoms, pvz., vyšniai, klevui, kurių poros tokios mažos, kad pigmentinių beicų pigmento dalelės į jas nepatenka.
  • Pigmentai (angl. pigments) – Tai milteliai, kurių netirpios spalvotos dalelės beice sudaro skendą. Šiems beicams reikia daugiau rišiklio, nes dalelės neįsiskverbia į medieną. Jie tinka medienai, kurios paviršius akytas (pvz., pušis), pigmento dalelės patenka į paviršiaus poras ir ten jas pritvirtina rišiklis. Veikimu būdu tokie pigmentiniai beicai labiau primena dažus, bet jie nesudaro ant paviršiaus spalvotos plėvelės.

Daugelio komercinių beicų spalvikliai yra dažiklių ir pigmentų mišinys.

Sugėrimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Beicų efektyvumas priklauso medienos tipo, beico sudėties, aplinkos sąlygų. Šviežia, neišdžiūvusi mediena beicais prastai dažosi, nes beicai sunkiai įsigeria į tokią medieną. Išlaikyta mediena beicais dažosi palyginti gerai. Medienos porėtumas skiriasi net skirtingose tos paties medienos gabalo vietose. Paviršiai skersai ar įstrižai pluošto geriau sugeria drėgmę ir beicus, todėl dažant beicais patamsės labiau, negu paviršius, lygiagretus medienos pluoštui. Kietos metinės rievės sugeria kitaip nei minkštosios rievės. Ąžuolo medienos šerdies spinduliai sugeria prastai, todėl beicai juos nudažys labai šviesiai. Mediena, valyta dažų valikliais arba plauta detergentais ar organiniais tirpikliais turės atviresnes poras, todėl sugers daugiau beico nei taip nepaveikta mediena.

Skirtingų medžių rūšių medienos skirtingai sugeria beicus.

Greitai džiūstantys beicai prastai dažys karštu oru ar tiesioginėje saulės šviesoje. Lėtai džiūstantys beicai bus nepatogūs drėgnomis ir šaltomis dienomis, nes labai pailgės tirpiklio garavimas ir surišimo trukmė. Šviežiai supjauta mediena (pvz., pušies) lentpjūvėje gali būti padengta vaškinga danga, kuri trukdo dažyti beicais. Tokius paviršius tenka prieš beicuojant nuvalyti dažų valikliu ar nušveisti.