Maskvos didysis teatras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Maskvos Bolshoj teatras 2011 m.

Maskvos Bolshoj teatras - vienas garsiausių Rusijos ir pasaulio operos ir baleto teatrų.

Šiame teatre nuo 1960 m. iki mirties 1993 m. dirbo dirigentas Algis Žiūraitis, 1981-1993 m. lietuvių kilmės baleto artistas Gediminas Taranda.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiojo teatro istorija prasideda prieš du šimtmečius – 1776. Pirma nuolatinė teatro grupė buvo suburta Maskvoje Katerinos II vyriausio prokuroro ir teatro gerbėjo Princo Petro Urussovo ir buvusio anglų akrobato vardu Maiklo Madokso (Michael Maddox). Princas Urussovas 1780 m., Princas Urussov, ėmęs konstruoti didingą pastatą "kurio išorinis puošimas prisidės prie miesto grožio", pastatė teatrą Petrovkos Gatvėje, rodė dramą, operą ir baletą Pirmuosius baleto spektaklius statė garsūs prancūzų ir italų baleto meistrai, tokie kaip Filipas Bekari, Moreli broliai, Žanas Lamiratas. Tačiau netrukus jauni rusų choreografai, tokie kaip Adomas Gukovskis, perėmė darbą ir susikoncentravo ties rusiškomis temomis. Nuo 1820 iki 1830 m. trupė, išsiplėtus iki 150 šokėjų, vystėsi pagal prancūziškas tradicijas įtakojama Felicite-Virginie Hullin-Sor and Fanny Elssler, kurie supažindino Rusijos žiūrovus su Žiulio Peroto baletais.

1840 metais buvo pastatytos pirmieji Glinkos spektakliai "Ivanas Susaninas" ir "Ruslanas ir Liudmila:, kurie pažymėjo tikros Rusiškos mokyklos įkūrimą. Tokią pačią įtaką operos ir baleto istorijai padarė Piotro Čaikovskio palikimas. Šiame teatre pirmą kartą buvo parodyti dauguma jo darbų, įskaitant "Eugenijų Oneginą", "Vynų damą" ir "Gulbių ežerą".

1956 m. Didysis Baletas pirmą kartą surengė pasirodymą Vakaruose, Karališkajame Operos teatre, Kovent Garden, kitais metais sekė vizitas į Niujorką. Britanijos auditorijai buvo suteikta pirma galimybė paliudyti virtuoziškumą ir draminį sovietų choreografinio stiliaus intensyvumą.

2005 m. prasidėjo istorinio Didžiojo Teatro pagrindinio pastato rekonstrukcija. Beveik visas repertuaras yra rodomas Naujoje Scenoje, tuo metu, kai stambesnius pastatymus rodė valstybiniuose Kremliaus Rūmuose. Tuo pačiu metu Operos ir Baleto trupės rengė vietines ir tarptautines turnė. 2005 m. trupė pradėjo turnė Bolshoj Rusijai, kurios metu spektakliai buvo rodomi didžiausiuose Rusijos miestuose. Pirmasis pasirodymas surengtas Samaroje, buvusiame Kujbiševe, kur Teatras buvo įsikūręs karo metais. Tuo pat metu abi operos ir baleto trupės keliavo pagal intensyvų grafiką, rengdamos pasirodymus Rusijos miestuose ir prestižiškiausiose pasaulio scenose.

2006 m. (opera ir baletas) ir 2007 m. (baletas) Didysis Teatras du sezonus rengė pasirodymus Londone, o 2008 m. – Paryžiaus Nacionalinėje Operoje. 2007 m. vasarą Teatras dalyvavo Savonlinna Operos Festivalyje (Suomija), ir 2008 m. sausį Teatro orkestras ir choras surengė koncertą La Scaloje. Visi šie turai buvo vainikuoti milžiniškos sėkmės, kuomet bilietai buvo parduoti dar gerokai prieš pasirodymus. Konkuruodami jų sužavėtų epitetų pasirinkime, recenzentai buvo vieningi Bolshoj Teatro atlikimą vertindami penkiomis žvaigždėmis.

Šiandien Didysis Teatras suderina pasididžiavimą savo artistišku paveldu, kuris yra saugomas, su supratimu, kad teatras turi augti ir vystytis, kad klestėtų šiandieniame greitai besikeičiančiame pasaulyje

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka