Marcantonio Raimondi

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Markantonijus Raimondis (it. Marcantonio Raimondi, apie 14801534 m.) – XVI a. pr. italų renesanso grafikas, geriausiai žinomas graviūromis pagal Rafaelio piešinius.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Markantonijus Raimondis gimė apie 1480 m. kažkur netoli Bolonijos. Mokėsi Frančesko Frančijos dirbtuvėse Bolonijoje. Jo anksčiausios graviūros figūriniame vaizdavime ir kompozicijomis rodė F. Frančijos įtaką, bet peizažo ir šešėliuotės vaizdavimas atskleidė, kad M. Raimondis buvo susipažinęs su Luko van Leideno grafikos darbais. 1506−1508 m. M. Raimondis gyveno Venecijoje, kur taip susižavėjo A. Diurerio graviūromis, kad, pasak Dž. Vazario, nukopijavo visą seriją A. Diurerio graviūrų ir pardavinėjo jas vietoj originalų. Apie tai Niurnberge informuotas A. Diureris 1506 m. padavė M. Raimondį į teismą.

Po trumpos viešnagės Florencijoje apie 1510 m. M. Raimondis apsigyveno Romoje, kūrė graviūras pagal Rafaelio, Mikelandželo ir jų pasekėjų kūrinius. 1513 m. jis susipažino su Rafaeliu, kuris jam parūpindavo piešinių graviūroms sukurti. Jomis M. Raimondis daugiausiai išgarsėjo. Jis į graviūras perkeldavo Rafaelio figūrines kompozicijas, bet peizažo ir šešėliuotės bei kitų detalių atlikimas priklausydavo nuo jo. Iš viso jis sukūrė daugiau nei 300 graviūrų, kurios reikšmingai prisidėjo prie italų renesanso dailės estetikos išplatinimo Europoje. Tarp jo mokinių − Marco Dente, Agostino dei Musi ir Giovanni Jacopo Caraglio. 1520 m. mirus Rafaeliui M. Raimondis dirbo pagal Dž. Romano dizainus ir užsitraukė nešlovę, kai sukūrė keletą pornografinių graviūrų. 1527 m. Romą užėmus nevaldomai Karolio V kariuomenei, M. Raimondis išsipirko iš nelaisvės ir pabėgo iš Romos visiškai skurdžias. Mirė 1534 m. Bolonijoje.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]