Maple

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Mapledaugiaplatformis Waterloo Maple Software programinis produktas matematiniams skaičiavimams.

Maple pradėta kurti apie 1980 metus Waterloo universitete kaip mokslinis projektas, [1] vėliau (1984 m) komercializuotas.[2] 2009 metais Maple ir Maplesoft firmas nusipirko japonų kompanija Cybernet Systems. [3]

Galimybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Animacijos, sukurtos su Maple 14 pavyzdys: Plutonas ir Charonas

Maple turi labai gerą (vieną geriausių) sistemą įvairioms paprastoms bei diferencialinėms lygtims, jų sistemoms analitiškai spręsti, bei atlikti veiksmus su matricomis. Maple taip pat turi galimybes funkcijų grafikams bei kitai grafinei informacijai pateikti, tame tarpe galima kurti animacijas. Aritmetiniai apskaičiavimai gali būti vykdomi bet kokiu norimu tikslumu (gali būti šimtai ar tūkstančiai ženklų po kablelio). Tačiau tiek didelio, tiek ir mažesnio tikslumo aritmetiniai skaičiavimai Maple vykdomi sąlyginai lėčiau ir tai nėra stiprioji šio paketo pusė.

Skirtingai nuo MathCad, kuris riboja sukurtų algoritmų perkėlimo galimybes, Maple galima užrašyti bei perskaityti lygtis ir „gryno teksto“ forma, kuri panaši į FORTRAN.

Kodo generavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš gautų sprendinių prireikus generuojamas C ar FORTRAN kodas, kurį lengva pritaikyti ir C++ bei Java programose. Skirtingai nuo MATLAB ir MathCad, kurie patys siūlo skaitmeninio sprendimo galimybes, Maple prireikus yra geras įrankis kuriant tradicine programavimo kalba parašytą skaitmeninio užduoties sprendimo programą. Tokie sugeneruoti fragmentai naudingi ir tada, jei kuriama programa bus vykdoma vienu metu daugeliu procesorių superkompiuteryje, arba jei sprendimo algoritmas, jo duomenų struktūros yra tokios, jog ir naudojant „palengvinto programavimo“ paketus programa neužrašoma pastebimai paprasčiau. Šis metodas efektyvus dirbant su matricomis, nes šiuo atveju glaustai užrašomas matricas turintis reiškinys „išskleidžiamas“ į matricų bibliotekos nenaudojantį kodą bei neretai taip pat randami analitiniai matricų inversijos ir kiti sprendiniai. Maple sugeneruotas kodas naudojamas ir taikomosiose, galutiniam vartotojui skirtose programose.

Skaitmeninio sprendimo gali ir neprireikti, jei Maple randa analitinį sprendinį.

Vartotojo sąsaja[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maple komandų sistema savo sudėtingumu prilygsta eilinei programavimo kalbai ir jai gerai išmokti reikia maždaug tiek pat laiko. Tačiau kadangi šį paketą neretai naudoja jau programuoti mokantys žmonės, tai dideliu trūkumu nelaikoma.

Komandos pavyzdys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Komanda sprendžianti antros eilės diferencialinę lygtį su pradinėmis sąlygomis , :

dsolve( {diff(y(x),x,x) – 3*y(x) = x, y(0)=1, D(y)(0)=2}, y(x) );

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. MacCallum, Malcolm A. H. (2018). „Computer algebra in gravity research“. Living Reviews in Relativity. 21 (1): 6. doi:10.1007/s41114-018-0015-6. ISSN 2367-3613. PMC 6105178. PMID 30174551.
  2. „History of Maple“. 1998-12-15. Suarchyvuotas originalas 2020-10-25. Nuoroda tikrinta 2020-04-06.
  3. https://www.maplesoft.com/company/news/releases/2009/2009-07-30-cybernet-systems-co-ltd-to-acquire-maple.aspx