Maple

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius
(pažymėtas nuo 2020 m. lapkričio).

Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.


 Orange Icon Edit.svg  Manoma, kad šis straipsnis yra beviltiškas.
Jo turinys, struktūra, stilius ar kitos savybės yra tokios, kad jo neįmanoma pritaikyti enciklopedijai.
Priežastis atskirai nesukonkretinta, bet jei ji neakivaizdi, tai gali būti nurodyta istorijoje ar aptarime.
Jei galite parašyti šį straipsnį iš naujo, tegul ir kelis kartus mažesnį, taip ir padarykite!

Mapledaugiaplatformis Waterloo Maple Software programinis produktas matematiniams skaičiavimams. Pirmoji versija išleista Ontarijuje Kanadoje 1981 m. Nuo 1988 m. programą komerciniais tikslais kūrė Waterloo Maple Inc. (dar žinoma Maplesoft pavadinimu). Paskutinė versija yra Maple 13.

Galimybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Animacijos, sukurtos su Maple 14 pavyzdys: Plutonas ir Charonas

Maple turi labai gerą (vieną geriausių) sistemą įvairioms paprastoms bei diferencialinėms lygtims, jų sistemoms analitiškai spręsti, bei atlikti veiksmus su matricomis. Maple taip pat turi galimybes funkcijų grafikams bei kitai grafinei informacijai pateikti, tame tarpe galima kurti animacijas. Aritmetiniai apskaičiavimai gali būti vykdomi bet kokiu norimu tikslumu (gali būti šimtai ar tūkstančiai ženklų po kablelio). Tačiau tiek didelio, tiek ir mažesnio tikslumo aritmetiniai skaičiavimai Maple vykdomi sąlyginai lėčiau ir tai nėra stiprioji šio paketo pusė.

Skirtingai nuo MathCad, kuris riboja sukurtų algoritmų perkėlimo galimybes, Maple galima užrašyti bei perskaityti lygtis ir „gryno teksto“ forma, kuri panaši į FORTRAN.

Kodo generavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš gautų sprendinių prireikus generuojamas C ar FORTRAN kodas, kurį lengva pritaikyti ir C++ bei Java programose. Skirtingai nuo MATLAB ir MathCad, kurie patys siūlo skaitmeninio sprendimo galimybes, Maple prireikus yra geras įrankis kuriant tradicine programavimo kalba parašytą skaitmeninio užduoties sprendimo programą. Tokie sugeneruoti fragmentai naudingi ir tada, jei kuriama programa bus vykdoma vienu metu daugeliu procesorių superkompiuteryje, arba jei sprendimo algoritmas, jo duomenų struktūros yra tokios, jog ir naudojant „palengvinto programavimo“ paketus programa neužrašoma pastebimai paprasčiau. Šis metodas efektyvus dirbant su matricomis, nes šiuo atveju glaustai užrašomas matricas turintis reiškinys „išskleidžiamas“ į matricų bibliotekos nenaudojantį kodą bei neretai taip pat randami analitiniai matricų inversijos ir kiti sprendiniai. Maple sugeneruotas kodas naudojamas ir taikomosiose, galutiniam vartotojui skirtose programose.

Skaitmeninio sprendimo gali ir neprireikti, jei Maple randa analitinį sprendinį.

Vartotojo sąsaja[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maple komandų sistema savo sudėtingumu prilygsta eilinei programavimo kalbai ir jai gerai išmokti reikia maždaug tiek pat laiko. Tačiau kadangi šį paketą neretai naudoja jau programuoti mokantys žmonės, tai dideliu trūkumu nelaikoma.

Komandos pavyzdys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Komanda sprendžianti antros eilės diferencialinę lygtį su pradinėmis sąlygomis , :

dsolve( {diff(y(x),x,x) – 3*y(x) = x, y(0)=1, D(y)(0)=2}, y(x) );

Programos versijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]