Mažasis princas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Mažasis princas
Littleprince.JPG
Autorius(ė) Antuanas de Sent Egziuperi
Žanras Novelė
Originalus leidimas
Pavadinimas Le Petit Prince
Šalis Prancūzija
Kalba prancūzų k.
Išleista 1943 m.
Lietuviškas leidimas
Vertėjas(a) Vytautas Kauneckas
Leidykla Valstybinė grožinės literatūros leidykla
Išleista 1959 m.
Viršelis Antuanas de Sent Egziuperi
Puslapių 97

Mažasis princas (pranc. Le Petit Prince) – Prancūzijos rašytojo Antuano de Sent Egziuperi 1943 m. išleistas apsakymas. Autorius jį parašė tuo metu gyvendamas JAV, Niujorke. Knyga iliustruota paties autoriaus piešiniais, savo kūrinį rašytojas paskyrė savo draugui Léonui Werthui.

Nors kūrinys pateikiamas kaip pasaka, „Mažasis princas“ skirtas suaugusiesiems. Knygoje filosofiškai pasakojama apie žmogaus likimą, gyvenimo prasmę, kritikuojama visuomenė, paviršutiniškas suaugusiųjų gyvenimas. Lietuvių kalba knyga pirmą kartą buvo išleista 1959 m. Valstybinės grožinės literatūros leidyklos, vertė Vytautas Kauneckas.[1] 1966 m. Lietuvos kino studijoje buvo sukurtas meninis filmas „Mažasis princas“ pagal A. de Sent Egziuperi apsakymą. 2005 m. „Alma littera“ išleido Prano Bieliausko „Mažojo princo“ vertimą į lietuvių kalbą.[1] Nuo 2006 m. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre yra rodomas Sauliaus Mykolaičio spektaklis „Mažasis princas“.[2] 2011 m. duomenimis „Mažasis princas“ buvo išverstas į 180 pasaulio kalbų, bendras tiražas viršijo 80 milijonų.[3] Japonijoje yra Mažojo princo muziejus.

Siužetas[taisyti | redaguoti kodą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Pilotas patiria avariją dykumoje, kur jis sutinka berniuką – princą iš kitos planetos. Mažasis princas papasakoja savo nuotykius Žemėje, kalba apie nuostabią rožę, kurią paliko savo planetoje, apie savo gyvenimą asteroide, turinčiame tris vulkanus ir rožę. Jis leidžia dienas prižiūrėdamas savo asteroidą, raudamas baobabus, kurie vis mėgina giliai įaugti šaknimis ir viską užgožti. Mažasis princas mėgsta stebėti saulėlydžius, kuriuos jo mažojoje planetoje galima pamatyti keliasdešimt kartų per dieną. Vieną dieną Princas iškeliauja, norėdamas ištirti ir pažinti kitas Visatos vietas. Aplankęs keletą kitų asteroidų, jis sutinka daug keistų suaugusiųjų: karalių, kuris įsivaizduoja valdantis žvaigždes, išdidų vyrą, kuris nori, kad aplinkiniai juo didžiuotųsi, girtuoklį, kuris geria kad užmirštų gėdą, verslininką, kuris nuolat skaičiuoja žvaigždes ir nori jų įsigyti dar daugiau, žibintininką, kuris privalo kas minutę uždegti bei gesinti žibintą ir geografą, kuris rašo knygas apie keliones, bet pats niekuomet niekur nekeliauja. Pagal geografo patarimą Princas aplanko Žemę, kur, be sudužusio lėktuvo piloto, sutinka ir kitų personažų, su kuriais bendraudamas sužino daug svarbių dalykų.
Monumentas Antuanui de Sent Egziuperi bei Mažajam Princui Lione, Prancūzijoje

Taip pat skaitykite[taisyti | redaguoti kodą]

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Commons-logo.svg

Vikiteka