Luis de Bolaños

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Luisas de Bolanjosas
Visas vardas Luis de Bolaños
Gimė 1549 m.
Marčena, Ispanijos karalystė
Mirė 1629 m. spalio 11 d. (~80 metų)
Buenos Airės, Peru vicekaralystė
Tautybė ispanas
Religija katalikybė
Veikla misionierius, kunigas
Žinomas (-a) už pirmojo gvaranių katekizmo ir gramatikos autorius

Brolis Luisas de Bolanjosas (fray Luis de Bolaños; g. 1549 m. (?) – m. 1629 m. spalio 11 d.) – pranciškonų kunigas, misionierius, misijų (redukcijų) steigėjas dabartinės Argentinos ir Paragvajaus teritorijose.

Gimė Andalūzijoje, Marčenos mieste. Jaunystėje įstojo į pranciškonų ordiną, tapo diakonu. 1572 m. kartu su Alonso de San Bonaventuros misionierių grupe išvyko į Pietų Ameriką. Šie 22 pranciškonai vyko drauge su naujuoju La Platos gubernatoriumi Chuanu Ortisu de Sarate. 1575 m. misionieriai atvyko į Asunsjoną.

1585 m. Bolanjosas įšventintas kunigu, evangelizavo vietines gvaranių gentis. Jis kūrė pranciškonų misijas, aplink kurias statėsi naujatikių gyvenvietės, prižiūrimos kunigų. Ten gvaraniai buvo mokomi tikėjimo tiesų, rašto, amatų, žemės ūkio. Luisas de Bolanjosas kūrė tokias redukcijas visame regione abipus Paranos upės ir giliau Paragvajuje.

Luisas de Bolanjosas žymus tuo, jog sudarė pirmąją gramatiką ir žodyną gvaranių kalba. Jo išverstas katekizmas buvo pripažintas Limos trečiojo susirinkimo ir kelis šimtmečius naudotas gvaranių mokymui. Būtent Bolanjoso dėka susidarė norminė gvaranių kalba, kuri vėliau ir jėzuitų dėka paplito visame regione kaip lingua franca. 1607 m. misionierius įkūrė Kaasapos miestą, kuriame yra šventasis šaltinis.

Senatvėje Bolanjosas išvyko į Buenos Aires, Šv. Pranciškaus konventą, kur ir mirė.