Lodis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Lodis
it. Comune di Lodi
            
Vitorijos aikštė
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Italijos vėliava Italija
Regionas Lombardija Lombardija
Provincija Lodžio provincija
Meras Lorenzo Guerini
Gyventojų (2011) 44 401
Plotas 41,43 km²
Tankumas (2011) 1 072 žm./km²
Altitudė 87 m
Pašto kodas 26900
Tel. kodas (+39) 0371
Tinklalapis www.comune.lodi.it
Miesto globėjas (-ai) Šv. Basianas

Lodis (it. Lodi) – miestas Italijoje, Lombardijoje, Lodžio provincijos centras. Miestas yra Ados upės dešiniajame krante.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lodis buvo galų kaimas, kurį romėnai vadino Laus Pompeia (tikriausiai konsului Gnėjui Pompėjui Strabonui atminti). Kaimas buvo svarbus, nes čia romėnų kelias kirto Ados upę. Dėl svarbios pozicijos miestiečiai gavo Romos imperijos pilietybę, nors daugelis jų buvo galai.

III a. Lodis tapo vyskupystės centru, o pirmasis vyskupas Šv. Basianas – miesto globėju.

Apie 1000 m. Lodis tapo laisvu miestu ir aršiai gynė nepriklausomybę nuo Milano, kuris jį sugriovė 1111 m. Senojo miesto vietoje dabar yra Lodi Vekijo, o Šv. Romos imperatorius Frydrichas I Barbarosa atstatė miestą dabartinėje vietoje 1158 m.

Nuo 1220 m. miestiečiai kelis dešimtmečius užsiiminėjo hidrauline inžinerija: buvo iškasta daugybė kilometrų kanalų, kad vanduo patektu į sausus laukus, kuriuos vanduo pavertė svarbiausia žemės ūkio teritorija visame regione.

Nuo XIV a. miestą valdė Viskončiai, kurie čia pastatė pilį. 1423 m. antipopiežius Jonas XIII Lodžio katedroje paskelbė bulę, kuria sušaukė Konstanco susirinkimą. Šis susirinkimas užbaigė Vakarų schizmą.

1454 m. Lodyje susitiko įvairių Italijos valstybėlių atstovai ir pasirašė Lodžio taikos sutartį, norėdami suvienyti Italiją. Taika truko tik 40 metų.

Miestą paeiliui valdė Sforcos, Prancūzija, Ispanija, Austrija. 1786 m. Lodis tapo Lodžio provincijos sostine, o 18151859 m. provincijai priklausė Krema.

1796 m. gegužės 10 d. Napoleonas Bonapartas laimėjo savo pirmą mūšį kaip generolas, nugalėdamas austrus prie Lodžio. XIX a. antroje pusėje Lodis išaugo už miesto sienų dėl ekonominės plėtros ir geležinkelio linijų tiesimo po Italijos suvienijimo.

Turistiniai objektai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lodžio mūšis, Louis-François paveikslas
  • Vitorijos aikštė, Italijos turistų klubo laikoma viena gražiausių aikščių šalyje.
  • Broleto aikštė
  • Šv. Pranciškaus bažnyčia, pastatyta 12801307 m.
  • Šv. Lauryno bažnyčia
  • Šv. Marijos Magdalenos bažnyčia yra žymiausias baroko pavyzdys mieste. Iš pradžių tai buvo romanikos stiliaus bažnyčia, pastatyta 1162 m. Perstatyta XVIII a. pradžioje.

Miestai partneriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]