Pereiti prie turinio

Nacionaldemokratų partija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Lietuvos Nacionaldemokratų partija)
Nacionaldemokratų partija
LyderisŽilvinas Razminas
Įkurta1999 m.
Panaikinta2009 m.
Politinė ideologijanacionalizmas,
antisemitizmas,
neonacizmas (2002-2007 m.)[1]
Svetainė
[1]

Lietuvos nacionaldemokratų partija buvo Lietuvos nacionalistinė partija. Pirmininkas – Žilvinas Razminas. Formaliai deklaravo esanti „dešinioji“, labai skeptiška Europos Sąjungos ir NATO atžvilgiu, prieš „pasaulinį žydų sąmokslą“ kovojanti antisionistinė partija.

2004 metų Seimo rinkimuose partija neiškovojo mandatų Seime, tačiau gavo keturis mandatus Šiaulių miesto savivaldybės taryboje. Lietuvos visuomenėje pagarsėjo po antisemitinių išpuolių Šiauliuose. Leido laikraštį „Tautos kelias“.

LNDP skyriai veikė Šiauliuose, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kituose rajonuose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įkurta 1999 m. iš Lietuvių tautininkų sąjungos pasitraukusio buvusio jos pirmininko Rimanto Smetonos. 2001 m. Nacionaldemokratų partijos pirmininku tapo Nepriklausomybės akto signataras Kazimieras Uoka, 2002 m. – Mindaugas Murza, iki tol nesėkmingai mėginęs įteisinti savo vadovaujamas politines nacionalistines organizacijas įvairiais pavadinimais: Lietuvių nacionalsocialinės vienybės sąjungą bei Lietuvių nacionalsocialinę partiją.

Mėgindami legalizuotis, M. Murzos vadovaujami nacionalistai iš pradžių buvo įstoję į Gyvenimo logikos partiją, tačiau vėliau perėjo į Nacionaldemokratų partiją, iš kurios liko tik senas pavadinimas: realią valdžią perėmė M. Murzos šalininkai. Oficiali ideologija – „nuosaikus nacionalizmas".[2]

Abu ankstesnieji jos vadovai, R. Smetona ir K. Uoka, iš šios partijos – pasitraukė: R. Smetona – į Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungą bei vėliau - į TT, K. Uoka – į Lietuvių tautininkų sąjungą.

Nacionaldemokratų partija pasižymėjo viešomis antisemitinėmis akcijomis - pvz., 2002 m. rugsėjo 26 d. Panevėžyje vykusiame mitinge, į kurį susirinko daugiau 50 partijos narių ir šalininkų, buvo skanduojami prieš žydus nukreipti šūkiai. Turtinių skirtumų mažinimą siūlė spręsti ne per mokesčių politiką, bet ragindama skurdesniuosius Lietuvos visuomenės sluoksnius tapti aktyvesniais, skatinant jų verslumą, tokiu būdu pritraukiant marginalizuotus visuomenės sluoksnius.

2006 m. gruodžio 21 d. atsistatydinus iš LNDP pirmininko pareigų Mindaugui Murzai, laikinai einančiu LNDP pirmininko pareigas tapo Andrius Račkauskas.

2007 m. birželio mėn. 17 d. įvykusiame partijos suvažiavime buvo išrinkta nauja vadovybė. Partijos pirmininku tapo Žilvinas Razminas.

Po Šiauliuose 2008-12-06 įvykusios Tautinių jėgų konferencijos "Tautos jėga vienybėje" ir po 2009-01-03 įvykusios LNDP konferencijos, 2009-01-24 įvykusiame LNDP suvažiavime, siekiant, kad Tautinė Vienybė būtų ne tik simboliškai deklaruojama ir propaguojama, o realiai įgyvendinama darbais, balsų dauguma priimtas galutinis sprendimas susijungti su Vieninguoju Lietuvių Nacionaldarbininkų Sąjūdžiu (VLNDS) bei vadovautis VLNDS parengta programa ir įstatais.[3]

2011 m. kovo 20 d. Šiauliuose buvo įkurta Lietuvių Tautos Sąjunga (LITAS), kurios pagrindą sudarė VLNDS.[4]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Deðinysis ekstremizmas Lietuvoje
  2. Lietuvos nacionaldemokratų partijos PROGRAMA (Politiniai principai
  3. Lietuvos nacionaldemokratų partijos naujienos
  4. LIETUVIŲ TAUTOS SĄJUNGA