Lara Croft

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Britų gimnastė Alison Carroll Laros Kroft vaidmenyje

Lara Kroft (angl. Lara Croft) – kompiuterinių žaidimų „Tomb Raider“ ir jų pagrindu sukurtos franšizės (filmų, komiksų) pagrindinė herojė. Pirmą kartą pasirodė 1996 m. žaidime „Tomb Raider“. Laros Kroft herojė yra stipri, savarankiška ir inteligentiška britų archeologė. Dauguma jos nuotykių vyksta ieškant senovinių lobių ir kovojant su konkuruojančiais ieškotojais bei pavojingais gyvūnais viso pasaulio senovinių kultūrų archeologinėse liekanose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lara Kroft pirmą kartą pasirodė 1996 m. 3D grafikos nuotykių žaidime „Tomb Raider“. Jos charakterį sukūrė Toby Gard, žaidimo kūrėjų, Britanijos „Core Design“ studijos dizaineris. Iš pradžių žaidimui buvo planuota sukurti vyrišką Indianos Džounso atitikmenį, tačiau Toby Gard, pastebėjęs, kad bendradarbiai muštynių žaidime „Virtua Fighter“ renkasi moteriškus kovotojus, nusprendė pasirinkti moteriškos lyties heroję. Iš pradžių planuota, kad ji bus pietų amerikietė, vardu Laura Cruz, bet vėliau pasirinktas britų archeologės variantas, o vardas Lara Kroft paimtas iš telefonų knygos.

Lara Kroft iki 2015 metų pasirodė 10 pagrindinių „Tomb Raider“ žaidimų ir dviejuose vaidybiniuose filmuose, kur ją suvaidino Angelina Jolie. Jos istorija po 1996 m. atnaujinta du kartus: 2005 m. iš britų „Core Design“ žaidimų kūrimą perėmus JAV „Crystal Dynamics“ studijai ir 2013 m. iš esmės atnaujinus žaidimų seriją. Pirmajame 1996 m. žaidime Laros Kroft 3D grafikos modelis buvo nenatūralių kūno proporcijų ir pasižymėjo ypač didelėmis krūtimis, ką „Core Design“ paaiškino „programavimo klaida“, kuo netikima. Toks Laros modelis išliko visuose 6 „Core Design“ kurtuose žaidimuose. Patobulėjus žaidimų grafikai, Laros Kroft 3D modelis tapo natūralesniu ir 2013 m. žaidime „Crystal Dynamics“ sumažino Laros krūtis. Pirmajame žaidime Laros Kroft plaukai yra supinti į kasą ir surišti į kuodą, kituose žaidimuose kasa yra laisva. Tik aukštų grafikos kokybės nustatymų režime PC, XONE ir PS4 versijų 2013 ir 2015 m. žaidimuose Laros plaukai yra laisvai besiplaikstantys.

Lara Kroft su tradiciniais dviem pistoletais ir apranga žaidimo „Tomb Raider III“ metu. Lara Kroft žaidimų metu yra gera plaukikė, demonstruoja gerus gimnastės sugebėjimus

Iš papildomos literatūros apie Larą Kroft žinomi šie faktai:

 • Jos tėvai kilę iš kilmingos Britanijos giminės, iš kurios Lara paveldėjo grafienės Abingdon titulą;
 • Lara Kroft yra gimusi 1968 m. vasario 16 d. Vimbldone (nuo 2013 m. nenustatyta, kada);
 • Žaidimų metu Laros tėvas, praeityje buvęs archeologas, yra miręs ar žuvęs;
 • Lara gyvena šeimos Kroft rūmuose (Croft Manor) Anglijoje, Bakingamšyre;

Pagal Gineso rekordų knygos 2010 m. žaidimų versiją, su Lara siejami 6 rekordai, daugiau nei bet kurio kito kompiuterinių žaidimų herojaus, tarp jų[1]:

 • Sėkmingiausios kompiuterinių žaidimų herojės;
 • Geriausiai atpažįstamos kompiuterinių žaidimų herojės-moters;
 • Labiausiai detalizuoto kompiuterinio žaidimo modelio (iš 32 816 poligonų žaidime „Tomb Raider: Underworld“);
 • Sėkmingiausio kompiuterinio herojaus perkėlimo į kino ekranus (filmai su Lara Kroft surinko 216 mln. svarų sterlingų pajamų).

Laros pasirodymai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lara Kroft 2013 m. žaidimo „Tomb Raider“ viršelyje
 • Klasikiniai žaidimai. „Tomb Raider“ žaidimų serijoje klasikiniais žaidimais vadinami pirmieji 1996−2000 m. „Core Design“ sukurti 5 „PlayStation“ kartos žaidimai. Jie panašūs savo grafika ir Laros modeliu. Lara Kroft juose ginkluota tradiciniais dviem pistoletais su neišsenkančia šovinių atsarga ir jais gali šaudyti iš abiejų vienu metu. Tradiciškai Lara juose apsirengusi trumpais šortais.
 • Tomb Raider: The Angel of Darkness“. Šis 2003 m. žaidimas „PlayStation 2“ konsolei tapo didele nesėkme serijos istorijoje dėl neišbaigtumo ir programavimo klaidų.
 • Laros Kroft filmai. 2001 m. „Kapų plėšikė Lara Kroft“ ir 2003 m. „Kapų plėšikė Lara Kroft: gyvybės lopšys“ nuotykių filmuose Laros Kroft heroję įkūnijo aktorė Andželina Džoli. 2018 m. trečiajame filme apie Larą „Kapų plėšikė“, ją suvaidino Alicia Vikander.
 • „Tomb Raider“ trilogija. Taip vadinami trys „Crystal Dynamics“ sukurti žaidimai tarp 2006 ir 2009 m. Juose pristatoma Laros studijų draugė ir konkurentė paieškose dėl senovinių artefaktų Amanda ir antagonistė, mistinė pusdievė Natla, kuri buvo atsakinga už Laros motinos pagrobimą.
 • Laros Kroft žaidimai. Tai nuo 2010 m. leidžiami žaidimai, kurie yra labiau galvosūkių sprendimo žanro. Juose Lara valdoma iš aukštai matomo trečiojo asmens perspektyvos taško, skirtingai nuo „Tomb Raider“ žaidimų iš už nugaros matomo vaizdo.
 • Naujieji „Tomb Raider“. Tai nuo 2013 m. „Crystal Dynamics“ sukurti žaidimai. Juose pradėta nauja Laros Kroft gyvenimo istorija, kai jai buvo 21 metai. Lara nebegali naudotis tradiciniais dviem pistoletais vienu metu, o jos specifiniais ginklais pristatyti lankas ir alpinisto kirtiklis. Šie žaidimai bendrai kritikuoti dėl nepanašumo į ankstesnius „Tomb Raider“ žaidimus ir supanašėjimo su kitomis veiksmo žaidimų serijomis. Laros Kroft naujasis herojus sulaukė teigiamo įvertinimo.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]