La Tročita

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Linijos žemėlapis
Traukinys Rio Negro provincijoje

„La Tročita“ (isp. La Trochita – „siaurukas“) arba Senasis Patagonijos ekspresas (Viejo Expreso Patagónico) – geležinkelio linija Argentinoje, Patagonijoje, eina per Rio Negro ir Čubuto provincijas. Tai 750 mm pločio vėžės siaurasis geležinkelis, einantis nuo Inchenjero Chakobačio iki Eskelio. Ilgis – 402 km.

XX a. pr. ketinta per visą Patagoniją nutiesti geležinkelio linijas, kurios sujungtų Buenos Aires su Ušuaja, bet prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui Argentinos ekonomika buvo paveikta, todėl ketinimų teko atsisakyti. Vėliau prasidėjo statybos nuo vandenyno pusės – nutiestos linijos Komodoro RivadavijaSarmjentas ir Puerto DeseadasLas Herasas. Iš kitos pusės darbai strigo, linijos nutiestos nuo Inchenjero Chakobačio iki Bariločės ir Eskielio (1917–1934 m.) taip ir nesusijungė su atšakomis iš rytų. „La Tročita“ statyta naudojant pigias medžiagas, taupant lėšas, su daugybe vingių, garvežiai išvystydavo nedidelį greitį. Šioje linijoje naudoti prancūzų gamybos garvežiai „Decauville“.

Iki 1950 m. „La Tročita“ vyko tik krovininiai traukiniai, bet vėliau atidaryta keleivinė linija Buenos Airės–Eskielis (ties Inchenjero Chakobačiu būdavo pakeičiamas traukinys). Kelionė „La Tročita“ užimdavo 14 valandų, vietomis dėl stačių šlaitų keleiviai turėdavo išlipti ir eiti šalia vos užkylančio traukinio. Taip ir nesujungus šio geležinkelio su kitomis linijomis bei vystantis geresnėms alternatyvoms „La Tročitos“ reikšmė menko. Be to, uždarytos ir kelios kitos Patagonijos linijos, turėjusios susijungti į vieną tinklą. Nors XX a. pab. šia linija susidomėjo turistai, 1992 m. ji buvo uždaryta.

1994 m. geležinkelis vėl atidarytas kaip turistinis objektas, o 1998 m. paskelbtas istorinio paveldo objektu. Dabar linijai priklauso 22 garvežiai, iš kurių 7 veikiantys (seniausi pagaminti 1922 m.). Dabar naudojamos dvi atkarpos Eskelis–Nahuel Panas ir El MaitenasDesvío Thomae, kartais vykdomi reisai ir Inchenjero Chakobačio apylinkėse.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]