Pereiti prie turinio

Kubaba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kubaba
Šumero karalienė
Deivė Kubaba bareljefe nuo Heraldo sienos iš Karkemišo
III Kišo dinastija
Vaikai Puzur-Suenas
Kiti titulai Kišo valdovė
Pirmtakas En-ŠakušanaUruko
Įpėdinis Akšako karalius

Kubaba, Kug-Bau – III Kišo dinastijos valdovė (~ XXV a. pr. m. e.), vienintelė žinoma valdovė moteris šumerų sudarytame Karalių sąraše, atėjusi į valdžią po nugalėto Mario dinastijos valdovo Šarum-itero. Kitose versijose ji tapatinama su IV Kišo dinastija, perėmusia valdžią iš Akšako karalystės.

Prieš tapdama monarche, Kubaba tebuvo smuklės šeimininke. Apie jos iškilimą užsimenama Veidnerio kronikoje. Jos sostą perėmė sūnus Puzur-Suenas ir anūkas Ur-Zababa iš IV KIšo dinastijos, pagal vienus šaltinius, kaip tiesioginiai paveldėtojai, pagal kitus – įsimaišant Akšako dinastijos atstovams. Ur-Zubaba dar žinomas kaip valdęs Šumerą dar esant jaunam Sargonui Akadiečiui, netrukus iškilusiam su savo karinėmis pergalėmis.

Deivės kultas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visoje Mesopotamijoje buvo pastatyta šventyklų Hubabos garbei. Huritų eroje ji gali būti tapatinama su Kebat, arba Hepat, tituluojama deive Motina Hanana. Kubaba tapo senovės Sirijos miesto Karkemišo aukštutiniame Eufrate sergėtoja (vėlyvasis huritų – ankstyvasis hetitų laikotarpis). Ji minima luvių, mažiau – hetitų tekstuose, daugiausiai – huritų ritualų aprašymuose. Vėliau jos kultas plito ir pagrindinės deivės vardas buvo pritaikomas po hutitų iškilusiose Anatolijos regiono karalystėse. Vėliau Frygijos motinos (Matar Kubileya) atvaizdas su įrašais vaizduojamas iš akmens iškaltose skulptūrose. Lydijoje Hubaba buvo vadinama Kuvav ar Kufav, vėliau helenizuota į kitas panašias formas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kubaba
III Kišo dinastija
Karališkieji titulai
Anksčiau valdė
En-ŠakušanaUruko
Šumero karalienė
~ XXV a. pr. m, e.
Vėliau valdė
Akšako karalius
Anksčiau valdė
nežinomas
Kišo valdovė
~ XXV a. pr. m, e.
Vėliau valdė
nežinomas