Korėjos demilitarizuota zona

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Juoda spalva – fronto linija, likusi po Korėjos karo paliaubų pasirašymo; raudona – demilitarizuota zona.

Korėjos demilitarizuota zona (kor. 한반도 비무장지대, hanbando bimudžangdžidė) – žemės plotas, žymintis ribą tarp Šiaurės ir Pietų Korėjos. Ji dalina Korėjos pusiasalį į beveik dvi lygias dalis, kirsdama 38-tą lygiagretę. Demilitarizuotos zonos ilgis 250 km, plotis – apie 4 km. Tai vienas iš labiausiai apsaugotų pasienio ruožų pasaulyje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Korėjos padalijimas.

Po Japonijos pasidavimo Antrajame Pasauliniame kare 1945 m. rugpjūčio 15 d., laimėjusios šalys turėjo nuspręsti tolimesnę Korėjos padėtį. Pagal 1943 m. gruodžio 1 d. Kairo deklaraciją, Korėja turėjo tapti nepriklausoma, tačiau tai turėjo būti daroma palaipsniui, su kitų šalių priežiūra. Jomis tapo JAV ir Sovietų Sąjunga, pasidalinusios Korėja nuo 38 lygiagretės atitinkamai į pietinę ir šiaurinę dalį. Rugpjūčio 24 d. sovietai įžengė į Pchenjaną ir įsteigė savo karinę valdžią, o už poros savaičių, rugsėjo 8 d., amerikiečiai įkūrė Jungtinių Valstijų karinę valdžią Seule. 1948 metais Šiaurėje įkūrus Korėjos Demokratinę Liaudies Respubliką, o Pietuose – Korėjos Respubliką, jas dalijanti riba tapo valstybine siena.[1]

Korėjos karo laikotarpiu fronto linija buvo pasislinkusi tiek gilyn į šiaurę, tiek ir į pietus, kol galiausiai 1953 m. viduryje ji sugrįžo į pirminę padėtį. Tų pačių metų liepos 27 d. buvo pasirašytos paliaubos ir abiejų pusių pajėgoms atsitraukus po 2 km, įsteigta 4 km pločio buferinė zona. Tuometinė fronto linija eina pačios demilitarizuotos zonos viduriu.

Nuo paliaubų pasirašymo iki šių dienų abiejose zonos pusėse yra sutelktos didelės karinės pajėgos.

Incidentai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo demilitarizuotos zonos įkūrimo yra įvykę daug incidentų, kai buvo pažeistas paliaubų susitarimas.[2]

  • 1966 m. spalis – 1969 m. spalis: per keletą nedidelio masto karinių išpuolių žuvo 43 JAV, 299 Pietų Korėjos ir 397 Šiaurės Korėjos kariai.
  • 1974 m. lapkričio 20 d.: atrastas pirmasis tunelis, kurį Šiaurės Korėja kasė po demilitarizuota zona.
  • 1975 m. kovas: atrastas antrasis tunelis.
  • 1978 m. spalis: atrastas trečiasis tunelis.
  • 1981 m. liepa: trys Šiaurės Korėjos kareiviai buvo nušauti, pastebėjus juos kertant Imdžin upę.
  • 1997 m. liepa: keturiolika Šiaurės Korėjos kareivių kirto fronto liniją; įvyko apsišaudymas.

Jungtinė saugumo sritis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jungtinė saugumo sritis iš Pietų Korėjos pusės.

Netoli vakarinės pusiasalio pakrantės, pačioje demilitarizuotoje zonoje yra įkurta Jungtinė saugumo sritis. Ji ilgą laiką buvo vienintelė jungtis tarp Šiaurės ir Pietų Korėjos. Šiuo metu tai yra pastatų kompleksas, kurio konferencijų salėse vyko visos lig šiol buvę tarpvalstybinės derybos.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Adrian Buzo. The making of modern Korea. Routledge, 2002. 46-65 psl.
  2. Dick K. Nanto . North Korea: Chronology of Provocations, 1950–2003 Archyvuota kopija 2010-12-26 iš Wayback Machine projekto.