Konsetas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Konsetas
angl. Consett
Consett-panorama.jpg
Miesto panorama
Laiko juosta: (UTC+0)
------ vasaros: (UTC+1)
Valstybė Jungtinės Karalystės vėliava Jungtinė Karalystė
Šalis Anglija Anglija
Grafystė Daramas
Gyventojų (2017 m.) 25 637
Altitudė 270 m
Commons-logo.svg Vikiteka Konsetas

Konsetas (angl. Consett) – miestas Anglijos šiaurės rytuose, Daramo grafystėje. Įsikūręs 23 km į pietvakarius nuo Niukaslo prie Taino, Peninų kalnuose, virš Dervento upės slėnio.

Gyventojai:[1] 21 060 žm. (2001 m.), 24 828 žm. (2011 m.), 25 637 žm. (2017 m.).

Pėsčiųjų gatvė

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1841 m. gyvenvietėje stovėjo 145 namai. Konsetas vėliau sparčiai augo, pradėjus kasti ir apdoroti anglį, geležies rūdą ir klintis. XVII ir XVIII a. Dervento slėnis buvo Didžiosios Britanijos plieno pramonės lopšys. Dėl geros geografinės padėties, regione lengva buvo įsigyti anglies ir importuoti aukštos kokybės geležies rūdą iš Švedijos per Niukaslo uostą. XIX a. plieno pramonėje pradėta naudoti Besemerio konverterius, gaminančius plieną iš angliškos geležies rūdos su fosforo priemaišomis. Taip Konsetas neteko geografinio pranašumo, nes šios pramonės centru tapo Šefildas.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Consett Iron Company“ buvo įkurta 1864 m. Per artimiausius 100 metų Konsetas tapo vienu iš žymiausių plieno gamybos centrų. Čia buvo gaminamas plienas Blakpulo bokštui, kai kuriems britų branduoliniams povandeniniams laivams.[2] Plienas 140 metų dominavo Konseto ekonomikoje. Plieno gamyklų aukšti aušinimo bokštai dominavo kraštovaizdyje, mieste tvyrojo raudonų dulkių debesys, kilę iš liejyklų. Didžiausioje įmonėje 1960 m. dirbo 6000 darbuotojų.

Po nacionalizacijos Konseto kompanija tapo „British Steel Corporation“ dalimi. Nors 7-ajame dešimtmetyje vyko intensyvi konkurencija tiek iš britų, tiek iš užsienio gamintojų pusės, Konseto plieno gamyklos dirbo palyginti sėkmingai. Nepaisant vietos opozicijos, 1980 m. gamyklos buvo uždarytos, prarasta 3700 darbo vietų.[2] 1981 m. nedarbo lygis mieste buvo 36 proc.[2] Kartu uždarius anglies kasyklas, mieste neliko sunkiosios pramonės.

Miesto atsigavimas prasidėjo 1990 m. vykdant projektą „Genesis“. Tuomet nedarbas sumažėjo iki šalies vidurkio, tačiau tai iš dalies lėmė ir žmonių migracija į kitus regionus. Be viešojo sektoriaus įmonių, kūrėsi smulkios ir vidutinės kompanijos, buvusiose plieno gamyklų vietose ir aplinkinėse teritorijose pradėta vystyti nekilnojamo turto projektus. 2015 m. rugpjūčio mėn. tik 420 žmonių gavo bedarbio pašalpas - oficialus nedarbo lygis nukrito iki 1,7 proc.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žymūs žmonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. https://www.citypopulation.de/en/uk/northeastengland/
  2. 2,0 2,1 2,2 Steel Towns: From Boom to Bust, BBC Nation on Film