Koloradas (upė JAV ir Meksikoje)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Koloradas (upė JAV))
Jump to navigation Jump to search
Koloradas
Kolorado upė Didžiajame Kanjone
Kolorado upė Didžiajame Kanjone
Ilgis 2 330 km
Baseino plotas 629 100 km²
Vidutinis debitas 620 m³/s
Ištakos Uoliniai kalnai
Žiotys Kalifornijos įlanka
Šalys JAV, Meksika
Commons-logo.svg Vikiteka Koloradas

Koloradas (angl. Colorado River, isp. Río Colorado, indėnų mochavių kalba: 'Aha Kwahwat) – upė Šiaurės Amerikoje, JAV ir Meksikoje. Prasideda Uoliniuose kalnuose, Kolorade, JAV. Teka į pietvakarius Kolorado, Jutos, ir Arizonos valstijomis, tada teka tarp Nevados ir Arizonos, tada tarp Kalifornijos ir Arizonos, tada teka Meksikoje (121 km) tarp Žemutinės Kalifornijos ir Sonoros valstijos. Įteka į Ramiojo vandenyno Kalifornijos įlankos šiaurinį galą; ten sudaro deltą. Teka daugiausia pusdykumėmis ir dykumomis, kerta Kolorado plynaukštę ir sudaro gilius kanjonus, tarp jų ir garsųjį Didįjį kanjoną. Jo ilgis 446 km, gylis ~1800 m.

Kolorado upės žemėlapis

Didžiausi intakai: Gryn Riveris (Green River) (dešinysis), San Chuanas (San Juan River), Litl Koloradas (Little Colorado), Hila (Gila) (kairieji).

Vidutinis debitas vidurupyje 508 m³/s, žiotyse – 5 m³/s. Upės vanduo intensyviai naudojamas drėkinimui, ypač Kalifornijos Imperialo slėnyje. Įrengti dideli Pauelo ir Huverio tvenkiniai su hidroelektrinėmis. Koloradas laivuojamas 228 km nuo žiočių[1].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. Москва: Советская энциклопедия, 1983, 218 psl.