Kerpsamanės (skyrius)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Marchantiophyta
Įvairios kerpsamanės
Įvairios kerpsamanės
Mokslinė klasifikacija
Domenas: Eukariotai
( Eukaryota)
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Kerpsamanės
( Marchantiophyta)

Kerpsamanės (lot. Marchantiophyta, Hepatophyta) – eukariotų (Eukaryota) domeno augalų (Plantae) karalystės skyrius. Tai indų neturintys augalai.

Kerpsamanės turi gniužulo formos kūną, padalintą ne į lapus, o į skiautes. Šios skiautės forma šiek tiek primena kepenis, todėl kerpsamanės pavadintos Hepatophyta (gr. hepar, kilm. hepatos – kepenys).

Morfologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Viduramžiais buvo manoma, kad augalo išvaizda nusako, kurią kūno dalį būtu galima tuo augalu gydyti. Nors kerpsamanės būna ir lapuotos ir plokščios anglišką pavadinimą (liverwort) jos gavo iš skiautėtus lapus turinčių rūšių kurių išvaizda primena kepenis (liver). Paprastos skiautėlapės kerpsamanės auga ant žemes, medžių, drėgnų uolų. Kai kurių rūšių viršutinis paviršius turi vaškinę kutikulę, kuri padeda mažinti išgarinamo vandens kiekį. Lapuotosios kerpsamanės turi labai plonus ir gležnus lapus, dažniausiai raudonus, purpurinės arba geltonos spalvos.

Dauginimasis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugelio skiautėlapių kerpsamanių rūšių moteriškieji ir vyriškieji lyties organai yra ant atskirų augalų. Marsantijos atveju tai į mažus skėčius panašūs dariniai ant kotelio. Vyriškasis organas yra disko pavidalo, o moteriškasis turi devynis „lapelius“, arba spindulius. Po apvaisinimo moteriškojo organo apatinėje pusėje, tarp spindulių išsivysto maži sporogonai. Kiekvienas sporogonas turi dėžutę iš kurios išmetamos sporos. Marsantyja taip pat dauginasi ir nelytiškai, užaugindama mažus pumpurus, iš kurių išsivysto nauji augalai.

Klasifikacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Klasė. Haplomitriopsida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Klasė. Jungermanijainiai (Jungermanniopsida)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Klasė. Kerpsamanės (Marchantiopsida)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]