Kelio ženklai Lietuvoje
Kelio ženklai Lietuvoje užtikrina, kad transporto priemonės judėtų saugiai ir tvarkingai, taip pat informuoja eismo dalyvius apie įmontuotas grafines ikonas. Šias piktogramas reglamentuoja Vienos konvencija dėl kelių eismo ir Vienos konvencija dėl kelio ženklų ir signalų.[1] Lietuvos kelio ženklai patvirtinti pagal įstatymą 2002 m. gruodžio 11 d. Nr. 1950 „Dėl Kelių eismo taisyklių patvirtinimo“.[2]
Ženklų dizainas labiausiai panašus į šalių, kurios sudarė dabar jau iširusią SSRS, o daugumos ženklų dizainas yra identiškas. Panašų dizainą naudoja kaimyninės šalys Baltarusija, Rusija, Ukraina. Kaimyninės Baltijos šalys Latvija ir Estija, kurios taip pat buvo Sovietų Sąjungos dalis, savo kelio ženklų dizainą pakeitė šiek tiek daugiau nei kelio ženklų standartas, kuris buvo taikomas visai SSRS iki iširimo 1990-ųjų pradžioje.
Lietuvos kelio ženklų projektuose 2014 metais įvyko nedideli pakeitimai. Pakeistas kai kurių įspėjamųjų ženklų dizainas, pridėta keletas naujų ženklų, pavyzdžiui, greičio mažinimo kalnelius nurodantis ženklas (anksčiau nelygus kelio ženklas buvo naudojamas greičio mažinimo kalneliams žymėti), arba avarinio stabdymo juostą nurodantis ženklas.
Istorija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Pirmieji kelio ženklai Lietuvoje atsirado 1930 m. spalio 1 d., Respublikos Prezidentui Antanui Smetonai pasirašius Tarptautinę automobilių eismo konvenciją.[3] 1940 m. Sovietų Sąjungai okupavus, o vėliau aneksavus Lietuvą, Lietuvoje buvo priimtos sovietinės kelių eismo taisyklės ir kelio ženklai, kurie Sovietų Sąjungoje galiojo nuo 1936 m. 1980 m. sausio 1 d. Sovietų Sąjungoje, įskaitant ir dabartinės Lietuvos teritoriją, buvo patvirtintas standartas GOST 10807-78 (rus. ГОСТ 10807-78).[4] 1990 m. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę Lietuvos valstybės atkūrimo aktu ir 1991 m. iširus Sovietų Sąjungai, naudojamas sovietinis kelio ženklų dizainas liko nepakitęs.
Kadangi šiuolaikiniai Lietuvos kelio ženklai savo dizainu labai panašūs į posovietinėse valstybėse naudojamus kelio ženklus, įskaitant šiuolaikinius rusiškus, baltarusiškus, ukrainietiškus ir moldaviškus, buvo siūlymų keisti Lietuvoje naudojamų kelio ženklų dizainą. 2020 m. Seimo narys Kęstutis Masiulis kreipėsi į susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių su siūlymu keisti nuo sovietmečio nekeistą kelio ženklų dizainą.[5]
Įspėjamieji kelio ženklai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Įspėjamieji kelio ženklai, įspėjantys vairuotoją apie būsimą pavojingą kelio ruožą, kuriuo važiuojant reikia imtis atitinkamų atsargumo priemonių.
Įspėjamaisiais kelio ženklais Nr. 101–137, 150, 151 žymimas pavojingas kelio ruožas prasideda už 50–100 m gyvenvietėje ir 150–300 m ne gyvenvietėje nuo įspėjamojo kelio ženklo įrengimo vietos. Jeigu nurodyti įspėjamieji kelio ženklai įrengiami kartu su papildoma lentele „Atstumas iki objekto“, pavojingas kelio ruožas prasideda už atstumo, nurodyto papildomoje lentelėje „Atstumas iki objekto“. Jeigu nurodyti įspėjamieji kelio ženklai įrengiami kartu su papildoma lentele „Galiojimo zona į priekį“, ši lentelė nurodo, kokio ilgio yra pavojingas kelio ruožas, kuris prasideda už 50–100 m gyvenvietėse ir 150–300 m ne gyvenvietėse nuo įspėjamojo kelio ženklo įrengimo vietos.
Pirmumo ženklai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Pirmumo kelio ženklai, nurodantys vairuotojui važiavimo per nereguliuojamas sankryžas, važiuojamųjų dalių sankirtas arba siaurus kelio ruožus pirmenybę.
Draudžiamieji ženklai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Draudžiamieji kelio ženklai ką nors draudžia arba tuos draudimus panaikina.
Galiojimo zoną turinčių draudžiamųjų kelio ženklų Nr. 319, 325, 327, 329, 331–335 draudimai galioja nuo draudžiamojo kelio ženklo iki artimiausios sankryžos (įskaitant sankryžos plotą) ar važiuojamųjų dalių sankirtos (įskaitant sankirtos plotą) už draudžiamojo kelio ženklo, kurios pažymėtos pirmumo kelio ženklais, kelio ženklais „Lygiareikšmių kelių sankryža“, „Sankryža su šalutiniu keliu“, „Šalutinis kelias iš dešinės“, „Šalutinis kelias iš kairės“ arba „Eismas ratu“, o gyvenvietėse, kai nėra nurodytos sankryžos ar važiuojamųjų dalių sankirtos, – iki gyvenvietės pabaigos, pažymėtos nurodomuoju kelio ženklu „Gyvenvietės pabaiga“.
Galiojimo zoną turinčių draudžiamųjų kelio ženklų Nr. 332–335 draudimai taip pat galioja nuo draudžiamojo kelio ženklo iki kitų draudžiamųjų kelio ženklų Nr. 332–335 arba nurodomųjų kelio ženklų Nr. 528–532.
Pastatytas prieš gyvenvietę, pažymėtą nurodomuoju kelio ženklu „Gyvenvietės pradžia“, draudžiamasis kelio ženklas „Ribotas greitis“ galioja iki šio nurodomojo kelio ženklo, tačiau draudžiamojo kelio ženklo galiojimo zona gali būti sumažinta pastačius kitą draudžiamąjį kelio ženklą „Ribotas greitis“ su kitokiu leidžiamu važiavimo greičiu.
Nukreipiamieji kelio ženklai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Nurodomieji kelio ženklai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Nurodomieji kelio ženklai nustato arba panaikina tam tikrą eismo tvarką.
Galiojimo zoną turinčių nurodomųjų kelio ženklų Nr. 528–532 stovėjimo tvarkos reikalavimai galioja nuo nurodomojo kelio ženklo iki artimiausios sankryžos ar važiuojamųjų dalių sankirtos už nurodomojo kelio ženklo, kurios pažymėtos pirmumo kelio ženklais, kelio ženklais „Lygiareikšmių kelių sankryža“, „Sankryža su šalutiniu keliu“, „Šalutinis kelias iš dešinės“, „Šalutinis kelias iš kairės“ arba „Eismas ratu“, o gyvenvietėse, kai nėra nurodytos sankryžos ar važiuojamųjų dalių sankirtos, – iki gyvenvietės pabaigos, pažymėtos nurodomuoju kelio ženklu „Gyvenvietės pabaiga“.
Galiojimo zoną turinčių nurodomųjų kelio ženklų Nr. 528–532 stovėjimo tvarkos reikalavimai taip pat galioja nuo nurodomojo kelio ženklo iki kitų nurodomųjų kelio ženklų Nr. 528–532 arba draudžiamųjų kelio ženklų Nr. 332–335.
Informaciniai kelio ženklai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Paslaugų kelio ženklai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Papildomos lentelės
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Papildomos lentelės (toliau – lentelės) patikslina arba apriboja kelio ženklų, su kuriais jos naudojamos, galiojimą.
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ Kelių eismo taisyklių 1 priedas – www.ketbilietai.lt
- ↑ 1950 Dėl Kelių eismo taisyklių patvirtinimo - Dokumentų paieška
- ↑ Žičkus, Ričardas. „Įdomioji istorija: pirmieji kelio ženklai Lietuvoje, kai dar nereikėjo žalių rodyklių“. 15min.lt/verslas. Nuoroda tikrinta 2023-11-03.
- ↑ „ГОСТ 10807-78 Знаки дорожные. Общие технические условия“ (rusų).
- ↑ „Konservatoriui nepatinka sovietinio dizaino kelio ženklai“. Kauno diena. 2020-01-21. Nuoroda tikrinta 2024-01-09.