Katanga

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Katanga
Katanga
Katanga in Democratic Republic of the Congo.svg
Valstybė Kongo DR vėliava Kongo Demokratinė Respublika
Administracinis centras Lubumbašis
Rajonai 5
Gyventojų (2010 m.) 5 608 683
Plotas 496 871 km²
Tankumas (2010 m.) 11 žm./km²
ISO 3166-2 CD-KA
Commons-logo.svg Vikiteka KatangaVikiteka

Katangos provincija (pranc. Province du Katanga) – provincija Kongo Demokratinės Respublikos pietinėje dalyje. Ribojasi su Vakarų Kasajumi ir Rytų Kasajumi, Maniema ir Pietų Kivu – šiaurėje, su Tanzanija – rytuose, su Zambija – pietuose, su Angola – vakaruose. Administracinis centras – Lubumbašis.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po bantų migracijų visa teritorija buvo apgyvendinta bantų genčių. Svarbiausios tarp jų buvo balubai, balundai, sangai, hembai, tumbvai, bembai. Katangos teritorijos – vienas iš svarbiausių Užsachario Afrikos civilizacijos židinių. Jau V a. centrinėje Katangoje susiformavo aukšto lygio Upembos kultūra, kurios gyventojai vystė platų prekybinių ryšių tinklą. Pradedant XVI a. pabaiga, šios kultūros įtakoje atsirado pirmieji valstybiniai junginiai – Lubos (šiaurinė Katanga), Lundos (rytų Katanga), Kazembės (pietinė Katanga) karalystės. Jose susiformavo sudėtingos politinės struktūros, sudievintų valdovų kultas, slaptos religinės organizacijos.

XIX a. viduryje šios imperijos pasiekė didžiausią ekspansijos lygį, o vėliau jas nusilpnino mfekanė (klajoklių tautų antpuoliai iš pietų) bei suahilių ir njamvezių pirklių hegemonija. Teritorijoje įsitvirtino efemeriškos vergvaldinės Garaganzės, Msirio, Tipu Tip imperijos.

Pačioje XIX a. pabaigoje, kolonijinėms valstybėms dalijantis Afriką, didžiuma šių valstybių teritorijų priskirta Belgijai ir tapo Laisvosios Kongo valstybės dalimi, o vėliau – Belgijos Kongo dalimi. Jau 1924 m. suformuota Katangos (nuo 1947 m. – Elizabetvilio) provincija, kurios teritorija beveik nekito nuo to laiko. Jos administracinis centras buvo Lubumbašis (belgų laikais vadintas Elizabetviliu).

PO KDR nepriklausomybės 19601963 m. buvo pasiskelbusi separatistinė Katangos Valstybė, kuri vėliau inkorporuota į KDR sudėtį. 19711997 m. teritorija vadinta Šabos provincija. Pagal 2005 m. konstituciją de jure numatyta, kad Katanga bus padalinta į 4 provincijas (Tanganika, Aukštutinė Katanga, Aukštutinis Lomamis ir Lualaba), tačiau de facto šis padalinimas nėra atliktas.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paviršius daugiausia kalvotas, apaugęs miškais ir savanomis. Šiaurėje leidžiasi į Kongo baseiną, o pietuose ir rytuose kyla į aukštumas ir kalnus (Katangos plynaukštę). Svarbiausios upės – Lualaba, Luvua, Lukuga, Luapula, Sankuru, Kasajus. Į provincijos teritoriją patenka dalis Mveru, Tanganikos ežerų, telkšo Upembos ežeras. Katanga yra svarbi vario, kobato ir kitų naudingųjų iškasenų gavybos sritis.

Administracinis suskirstymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Provincija padalinta į 5 rajonus (skliaustuose – administracinis centras):

Kongo Demokratinės Respublikos provincijos Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg
Bandundu | Katanga | Kinšasa | Maniema | Pietų Kivu | Pusiaujo provincija | Rytų Kasajus | Rytų provincija | Šiaurės Kivu | Vakarų Kasajus | Žemutinis Kongas