Kariuomenės rūšies maršalas
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Kariuomenės rūšies maršalas (rus. маршал рода войск) – kai kurių TSRS ginkluotųjų pajėgų kariuomenės rūšių karinis laipsnis, aukštesnis už generolą pulkininką ir lygus armijos generolo laipsniui, bet žemesnis už vyriausiojo kariuomenės rūšies maršalo.
Buvo šie kariuomenės rūšių maršalų laipsniai:
- artilerijos maršalas (rus. маршал артиллерии)
- aviacijos maršalas (rus. маршал авиации
- šarvuočių ir tankų kariuomenės maršalas (rus. маршал бронетанковых войск)
- inžinerijos kariuomenės maršalas (rus. маршал инженерных войск)
- ryšių kariuomenės maršalas (rus. маршал войск связи)
Laipsnio istorija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]1943 m. sausio 16 d. – TSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsaku buvo įvesti aviacijos, artilerijos bei šarvuočių ir tankų kariuomenės maršalų laipsniai.
1943 m. spalio 9 d. buvo įvesti inžinerijos ir ryšių kariuomenių maršalų laipsniai.
Iki tol aukščiausi laipsniai, rodę kariuomenės rūšį, buvo generolai pulkininkai (pvz., artilerijos generolas pulkininkas). Įdomu, kad tik maršalas ir vyriausiasis maršalas vadinosi šarvuočių ir tankų kariuomenės…, tuo tarpu generolas pulkininkas ir žemesni generolai buvo tiesiog tankų kariuomenės…
Manoma, kad šie laipsniai atsirado dėl dviejų laipsnių sistemų įtakos:
- D. Britanijos aviacijos maršalų laipsnių (karališkųjų oro pajėgų maršalas, vyriausiasis aviacijos maršalas, aviacijos maršalas, aviacijos vicemaršalas), kurie yra lygiagretūs atitinkamiems kariuomenės generolų laipsniams.
- Carinės Rusijos pilnųjų generolų (atitinkančių dabartinius generolus pulkininkus) laipsnių, kurie iki 1917 m. vadinosi artilerijos generolas, kavalerijos generolas ir kt.
Šarvuočių ir tankų kariuomenės maršalo laipsnis buvo panaikintas 1984 m. balandžio 26 d. TSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsaku „Apie TSRS Ginkluotųjų pajėgų karininkų sudėties karinius laipsnius“ (rus. О воинских званиях офицерского состава Вооруженных Сил СССР).
Paskutinis kariuomenės rūšies maršalu 1991 m. rugpjūtį tapo paskutinis TSRS gynybos ministras Jevgenijus Šapošnikovas, tapęs aviacijos maršalu.
Tarybinę Armiją pertvarkant į Rusijos armiją 1993 m. buvo unifikuota generolų laipsnių sistema, todėl visi kariuomenės rūšių maršalų laipsniai buvo pakeisti į armijos generolo laipsnį, o vyriausiųjų maršalų laipsniai visiškai panaikinti.
Atskyrio ženklai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]1943 m. vasario 6 d. buvo patvirtinti kariuomenės rūšies maršalo atskyrio ženklai, kurie skyrėsi nuo to paties lygio armijos generolo atskyrio ženklų – vietoj keturių armijos generolo žvaigždžių antpetyje buvo viena didelė žvaigždė ir kariuomenės rūšies emblema. (Vyriausiojo kariuomenės rūšies maršalo antpetis toks pat, tik žvaigždė apsupta lauro lapų vainiku.)
1943 m. spalio 26 d. kariuomenės rūšies maršalo antpečio žvaigždė buvo sumažinta (skersmuo pakeistas nuo 50 mm iki 40 mm).
Ant kaklo buvo nešiojama mažoji maršalo žvaigždė, kurios juosta atitiko kariuomenės rūšį (apie tai skaitykite straipsnyje apie maršalo žvaigždę).
Maršalai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Įvedus kariuomenės rūšių maršalų laipsnius po dviejų dienų pirmuoju tokiu maršalu, artilerijos maršalu tapo Nikolajus Voronovas (1943 m. sausio 18 d.).
1943 m. maršalais tapo ir aviatoriai Aleksandras Novikovas (kovo 17 d.) ir Aleksandras Golovanovas (rugpjūčio 3 d.).
1944 m. vasario 21 d. N. Voronovas ir A. Novikovas tapo vyriausiaisiais maršalais, o Pavelas Rotmistrovas ir Jakovas Fedorenka – šarvuočių ir tankų kariuomenės maršalais, Michailas Vorobjovas – inžinerijos kariuomenės maršalu, o Ivanas Peresypkinas – ryšių kariuomenės maršalu.
Vėlesniais metais kariuomenės rūšies maršalo laipsnis būdavo suteikiamas atitinkamų kariuomenės rūšių aukščiausiesiems vadams, stambių kariuomenės junginių vadams, karo akademijų viršininkas, o aviacijos maršalo laipsnį – ir garsiesiems Didžiojo Tėvynės karo lakūnams, net ir tarnavusiems antraeilėse pareigose (A. Pokryškinas, N. Skomorochovas, I. Kožedubas).
Aviacijos maršalai buvo 32 (7 vėliau tapo vyriausiaisiais aviacijos maršalais), artilerijos maršalų buvo 13 (3 vėliau tapo vyriausiais maršalais), šarvuočių ir tankų kariuomenės maršalų – 8 (2 tapo vyriausiaisiais), inžinerijos kariuomenės – 6, ryšių kariuomenės – 4. Inžinerijos ir ryšių kariuomenėje vyriausiųjų mnaršalų nebuvo.
Jauniausi maršalai buvo 39-erių metų aviatorius A. Golovanovas (1943 m.) ir ryšininkas I. Persypkinas (1944 m.). Kitais metais A. Golovanovas tapo jauniausiu vyriausiuoju maršalu.