Kapujos kunigaikštystė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Principatus Capuae
Principato di Capua
Kapujos kunigaikštystė
Langobardų karalystės dalis (862-1058)

862 – 1155
Location of Kapujos kunigaikštystė
Location of Kapujos kunigaikštystė
Kapujos kunigaikštystė 1000 m.
Sostinė Kapuja
Kalbos lotynų
Valdymo forma Kunigaikštystė
Era Viduramžiai

Kapujos kunigaikštystė (it. Principato di Capua; lot. Principatus Capuae) – feodalinė valstybė Pietų Italijoje (Kampanijos regiono šiaurėje), kurią įkūrė labgobardų kilmės dinastija.

Lombardų valstybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo VI a. kunigaikštystės teritoriją valdė langobardiška Benevento kunigaikštystė, ir Kapuja buvo vienas iš stipriausių jos miestų. Aplink jį suformuota teritorinė valda, valdoma gastaldų, viena iš 33, sudariusių Beneventą. 839 m. dalis Benevento atsiskyrė kaip Salerno kunigaikštystė. Maždaug tuo metu Kapujos miestą nusiaubė saracėnai, ir jis atstatytas kitoje vietoje. Vietiniai gastaldai tapo vis stipresni, todėl Pandonas galiausiai pasiskelbė nepriklausomu nuo Salerno 862 m. Tai ir laikoma valstybės įkūrimu.

Pirmuosius kunigaikštystės dešimtmečius žymėjo kovos dėl valdžios, tačiau 887 m. Atenulfas pasiekė stabilumo. Jis ne tik įtvirtino valdžią valstybėlės viduje, bet ir sudarė sąjungą su graikų dominuojamais Neapoliu ir Gaeta. Be to, jis ir jo palikuonys siekė dinastinių sąjungų su kitomis langobardų valstybėlėmis: Beneventu, Salernu ir Spoletu. Trumpam tai pavyko padaryti Pandulfui, kuris 969 m. užvaldė Beneventą, 978 - Salerną, o 981 - Spoletą. Iš karto po jo mirties valdos vėl padalintos tarp jo sūnų.

Kapujos naujas suklestėjimas siejamas su trimis Pandulfo IV valdymais XI a. pirmoje pusėje. Šis valdovas bandė sudaryti sąjungą su graikiškomis pajūrio hercogystėmis ir gauti tinkamą priėjimą prie jūros. Jo valdymą žymėjo nuolatiniai konfliktai su dvasininkais bei kitomis langobardų valstybėmis, todėl tiek valstybė, tiek miestas silpo.

Normanų valda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo 1029 m. šalia Kapujos egzistavo Aversos grafystė - pirmoji valdą, kurią užvaldė normanai pietų Italijoje. Vėliau normanų įtaka ir valdos Italijos pietuose didėjo. Pasinaudodamas Kapujos nusilpimu 1058 m. Aversos grafas Ričardas užėmė Kapujos kunigaikštystę, paversdamas ją normanų valdoma valstybe. Ji tapo galinga žaidėja vidurio Italijoje, sugebėjusia konkuruoti su popiežiais ir netgi pasiglemžti dalį Popiežiaus valstybės. Tokiu būdu Kapuja tapo pagrindine konkurente kitai normanų valstybei - Apulijos ir Kalabrijos hercogystei.

Po Jordano I mirties 1090 m. prasidėjo įpėdinystės krizė, nes vietos gyventojai nenorėjo normanų kilmės valdovo ir iškėlė langobardų kilmės Lando IV. Normanų valdžia atkurta tik su Apulijos hercogo pagalba, kas įtraukė Kapują į Apulijos orbitą. Iki 1155 m. valstybė galutinai prijungta prie Sicilijos karalystės.