Kalcio acetatas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Kalcio acetatas – cheminis junginys, acto rūgšties kalcio druska. Formulė Ca(C2H3OO)2. Pagal IUPAC, sisteminis pavadinimas – kalcio etanoatas. Senesnis pavadinimas yra kalkių acetatas. Medžiaga labai higroskopiška, todėl įprasta forma – monohidratinė (Ca(CH 3COO)2•H2O, CAS [5743-26-0]).

 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus – stilius, sakinių struktūra.
Jei galite, sutvarkykite.

Gamyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kalcio acetatas gaunamas kalcio karbonato (randamas kiaušinių lukštuose, ar įprastose karbonatų uolose, tokiose kaip kalkakmenis ar marmuras) reakcijoje su actu:

2CaCO3 + CH3COOH → Ca(CH 3COO)2 + 2H2O + 2CO2

Kadangi abu reagentai buvo žinomi jau seniai, junginys buvo pastebimas kristalų forma.

Naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Sergant inkstų ligomis, fosfatų kiekis kraujyje padidėja (vadinama hiperfosfatemija), kas sukelia kaulų ligas. Kalcio acetatas jungiasi su fosforu maiste ir taip sumažina jo kiekį kraujyje. Šalutinis poveikis, šio gydymo skrandžio.
 • Kalcio acetatas naudojamas kaip maisto priedas, stabilizatorius, buferis ar konservantas, daugiausiai saldžiuose produktuose. Jis taip pat neutralizuoja fluoridą vandenyje.[1]
 • Kadangi kalcio acetatas yra pigi medžiaga, tai anksčiau buvo naudojamas kaip medžiaga acetonui gauti prieš sukuriant kumeninį procesą. [2] [3]
 • Prisotintas kalcio acetato tirpalas alkoholyje yra pusiau kietas, degus gelis, kuris yra labai panašus į „konservuoto karščio“ produktus, tokius kaip Sterno. [4]
  • Chemijos mokytojai dažnai demonstruoja vadinamąsias „Kalifornijos gniūžtes“ – kalcio acetato tirpalo ir etanolio mišinį[5]. Susidarantis gelis yra balkšvos spalvos ir gali būti formuojama kažkas panašaus į sniego gniūžtę.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Polymeric calcium phosphate cements: setting reaction modifiers
 2. Leo Frank Goodwin and Edward Tyghe Sterne. „Losses Incurred in the Preparation of Acetone by the Distillation of Acetate of Lime.“. Industrial & Engineering Chemistry, 12 (3), 240–243 (1920). DOI:10.1021/ie50123a012. 
 3. E. G. R. Ardagh, A. D. Barbour, G. E. McClellan, and E. W. McBride. „Distillation of Acetate of Lime.“. Industrial & Engineering Chemistry, 16 (11), 1133–1139 (1924). DOI:10.1021/ie50179a013. 
 4. „Canned Heat“ at Journal of Chemical Education "Chemistry comes alive! "
 5. Chemistry Teaching Resources