Kašmyras (audinys)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kašmyro šalikas

Kašmyras – išskirtinis audinys, audžiamas iš kašmyro vilnos.

Vilna gaunama iš Kašmyro ožkų, kurie gyvena Indijoje, Kinijoje Tibete, Irake, Irane ir Mongolijoje, Afganistane. Vilnos plaukas yra cilindro formos ir turi švelnų, šilkinį blizgesį. Kašmyras labai lengvas ir labai šiltas. Prabangiųjų audinių žaliava – minkštas apatinis Kašmyro ožkų plaukas, kuris ne kerpamas kaip avis, bet atsargiai iššukuojamas. Išeiga labai nedidelė: iš ožio pavyksta iššukuoti 150–200 gramų švelnučio plauko, o iš ožkos – vos 100 gramų tinkamos žaliavos. Aukščiausios kokybės kašmyras gaunamas Vidinės Mongolijos regione. Kašmyro audiniai turi specifinį žvilgesį, jie labai minkšti, tačiau tokie pat patvarūs ir malonūs dėvėti kaip ir kiti ploni vilnoniai audiniai.

Kašmyro gaminiai būna trijų pavidalų: puloveris, medžiaga ir šalikas. Puloveris – megztinis dirbinys, medžiaga ir šalikas – audiniai. Suvokti skirtumą nesunku: megztinę medžiagą ar mezginį sudaro tarpusavyje persipynusios kilpos, tuo tarpu audinį – statmenai susipynę išilginiai ir skersiniai siūlai – metmenys ir ataudai. Tačiau ir mezginys, ir audinys gaunamas iš verpalų. Verpalai savo ruožtu gaminami tol tarpusavyje sukant pluošto, šiuo atveju – kašmyro pluošto, plaukelius, kol gaunamas siūlas. Šis procesas vadinamas verpimu ir yra pirmasis žingsnis baigto drabužio link. Ypač vertingiems verpalams naudojamas gražus, ilgas pluoštas, o ne tokie brangūs verpiami iš trumpesnio pluošto.

Vidutiniškos kokybės kašmyro megztinį galima megzti tuoj pat, vos tik suverpus siūlus. Aukštos kokybės gaminiui skirti verpalai prieš tai dar kartą sukami. Tai antrinis sukimas, kai tarpusavyje susukami keli verpalai, lygiai kaip pirmiau tarpusavyje buvo sukami pluošto plaukeliai. Vienam verpalui susukus du siūlus, gaunamas dvišakis kašmyro siūlas, susukus, keturis – keturšakis kašmyro siūlas ir t. t. Suktinio verpalo privalumas tas, kad jis tvirtesnis ir elastingesnis už paprastą siūlą. Šias savybes vėliau perima ir trikotažo gaminys. Megztinis neišsitampo, sumažėja nemalonus gumulėlių susidarymas – vadinamas pumpuravimasis. Mezginys pumpuruojasi trumpesniam pluoštui išsipešus iš verpalo ir susinarpliojus. Kadangi dvišakis ar keturšakis kašmyro siūlas gaminamas iš ypač ilgo ir plono pluošto, tai nutinka ne taip lengvai. Dabar jau galima megzti.

Daugkartinis nuolat kontroliuojamas skalbimas, džiovinimas ir lyginimas padaro kašmyro mezginį minkštutį, gražiai besidėvintį ir ilgaamžį.