Kėdainių kapinių koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 55°17′48″š. pl. 23°58′06″r. ilg. / 55.296801°š. pl. 23.968403°r. ilg. / 55.296801; 23.968403

Kazimiero-bazn-kryzius-64.png
Kėdainių kapinių koplyčia
Dotnuvos g. kapinės.JPG
Vyskupija Kauno
Dekanatas Kėdainių
Savivaldybė Kėdainių rajonas
Gyvenvietė Kėdainiai
Adresas Dotnuvos g. 49
Statybinė medžiaga mūras
Pastatyta 1845 m.
Stilius istorizmas, neogotika

Kėdainių Dotnuvos gatvės kapinių Čapskių koplyčia–mauzoliejus – mauzoliejinė koplyčia, esanti Kėdainiuose, miesto šiaurės vakarinėje dalyje įsikūrusiose Dotnuvos gatvės kapinėse. Teritorija priklauso Kėdainių Šv. Juozapo parapijai.[1]

Koplyčia yra vietinės reikšmės kultūros paveldo objektas, 2012 m. įrašytas į LR kultūros vertybių registrą (unik. kodas 36587),[2] architektūros paminklas. Stūkso kapinių centre. Yra rūsys su įrengtu kolumbariumu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Grafo Marijono Čapskio 1845 m. pastatyta koplyčia buvo skirta šeimos narių palaidojimams. Žinių apie joje esančius palaidojimus trūksta. Beveik prieš dešimtmetį koplyčia buvo restauruota, tačiau jos vidus liko tuščias ir nebaigtas tvarkyti.

Aktyvūs kėdainiečiai, ypač lankantys artimųjų kapus, esančius Dotnuvos g. kapinėse, siekia, kad Čapskių koplyčia būtų teisiškai perduota parapijos žinion ir tarnautų kaip maldos namai. Joje būtų aukojamos Šv. Mišios už mirusiuosius ir svarbiomis tautai datomis, pagerbiamas kovotojų už tautos laisvę atminimas, nes kapinėse palaidoti 19191923 m. žuvę Lietuvos savanoriai. Galima būtų išnaudoti ir koplyčioje įrengtą kolumbariumą, kurio nišos šiuo metu tuščios, nors kažkada glaudė iškilių kraštiečių palaikus.

Kėdainių Šv. Juozapo parapija ne sykį kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją dėl koplyčios perėmimo, turi žodinius pažadus, kad ši koplyčia greičiausiai bus perduota bažnyčiai, leidžiant ją atnaujinti ir pritaikyti religinėms reikmėms. Anksčiau prašymas grąžinti koplyčią religinei bendrijai nebuvo savo laiku pateiktas iki 1996 m. kovo mėn.[3]

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koplyčios pastatas yra istorizmo laikotarpio su neogotikos elementais, kvadratinio plano, daugiau kaip 150 m², vienanavis, vieno aukšto su rūsiu–kolumbariumu. Dekoruotas portalas priekiniame pietvakarių fasade. Stogo forma dvišlaitė, su dekoratyviniu frontonėliu stogo viduryje, profiliuotu pastogės karnizu. Sienų angos ir nišos arkinės, su profiliuotais apvadais.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka