Jostein Gaarder

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Justeinas Gorderis
norv. Jostein Gaarder
J. Gorderis 2011 m.
Gimė 1952 m. rugpjūčio 8 d. (71 metai)
Oslas, Norvegija
Tautybė norvegas
Veikla rašytojas
Alma mater Oslo universitetas
Žinomas (-a) už „Sofijos pasaulis“

Justeinas Gorderis (norv. Jostein Gaarder, g. 1952 m. rugpjūčio 8 d. Osle, Norvegijoje) – norvegų rašytojas ir socialinis aktyvistas. Žinomiausias kūrinys – „Sofijos pasaulis“. Tai romanas apie filosofijos istoriją, išverstas daugiau nei į 60 pasaulio kalbų. Justeinas Gorderis dažniausiai rašo iš vaiko arba paauglio pozicijų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gorderis gimė Osle. Motina buvo mokytoja ir vaikiškų knygų autorė, tėvas – mokyklos direktorius. 1974 m. rašytojas vedė Siri Dannevig, po penkerių metų su žmona persikėlė gyventi į Bergeną. Studijavo Oslo universitete skandinavų kalbas ir teologiją.

1997 m. su žmona įsteigė vadinamąjį Sofijos apdovanojimą, kuris buvo teiktas iki 2013 m. už ekologijos sklaidą.

Justeinas Gorderis parašė beveik 20 knygų, iš jų kelios išverstos į lietuvių kalbą: „Sofijos pasaulis“ (norv. Sofies verden, vert. Eglė Išganaitytė, 1995), „Ei! Ar čia kas nors yra?“ (norv. Hallo? Er det noen her?, vert. Eglė Išganaitytė, 1996), „Maja“ (norv. Maya, vert. Leonas Petravičius, 2002), „Mergaitė su apelsinais“ (norv. Appelsinpiken, vert. Leonas Petravičius, 2006), „Cirko direktoriaus duktė“ (norv. Sirkusdirektørens datter, vert. Eglė Išganaitytė, 2007), „Kortų paslaptis“ (norv. Kabalmysteriet, vert. Eglė Išganaitytė, 2012), „Kalėdų paslaptis“ (norv. Julemysteriet, vert. Justė Nepaitė, 2014).

2010 m. rašytojas lankėsi Lietuvoje.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]