Pereiti prie turinio

José María Aznar

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Chosė Marija Aznaras
Gimė 1953 m. vasario 25 d. (71 metai)
Madridas
Tautybė ispanas
Sutuoktinis (-ė) Ana Botella
Veikla Ispanų politikas
Pareigos buvęs Ispanijos ministras pirmininkas
Alma mater Madrido Kompultensės universitetas
Vikiteka José María Aznar
Parašas

Chosė Marija Aznaras (isp. José María Aznar López, g. 1953 m. vasario 25 d. Madride) – ispanų politikas, Liaudies partijos garbės pirmininkas, buvęs Ispanijos ministras pirmininkas (19962004 m.).

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baigęs Madrido Kompultensės universitetą, dirbo mokesčių inspektoriumi. 1984 m. Aviloje išrinktas į Generalinius kortesus. 1987 m. tapo dešiniosios pakraipos „Liaudies aljanso“ padalinio Kastilijoje ir Leono provincijoje pirmininku bei šios autonomijos vyriausybės vadovu.

1989 m. išrinktas Liaudies partijos (pervadinto „Liaudies aljanso“) pirmininko pavaduotoju, o 1990 m. pirmininko poste pakeitė partijos įkūrėją M.Fragą. Po sėkmingų Liaudies partijai 1996 m. parlamento rinkimų, kartu su Konvergencijos ir sąjungos partija bei Baskų ir Kanarų partija suformavo vyriausybę ir 1996 m. gegužės 5 d. Ispanijos ministro pirmininko poste pakeitė ilgametį premjerą Felipę Gonsalesą.

Ch. M.Aznaro politika buvo vadinama neo-konservatyvia. Vyriausybė siekė ekonominio stabilumo, reformuoti mokesčių sistemą, sukurti profesionalią kariuomenę, mažinti valdymo aparatą, kovoti su korupcija, baskų separatizmu ir terorizmu.

Užsienio politikoje palaikė gerus santykius su JAV. Skatino politinius pertvarkymus Lotynų Amerikoje, ekonominius santykius su šio regiono šalimis.

2004 m. kovo 11 d. Madride buvo susprogdinti keli traukiniai, žuvo 191 žmogus. Ch. M.Aznaras dėl šio teroro akto iškart apkaltino baskų organizaciją ETA. Greitai paaiškėjo, kad tai islamistų išpuolis. Netrukus įvykusiuose parlamento rinkimuose Liaudies partija pralaimėjo socialistams.

Nuo 2010 m. Ch. M.Aznaras vadovauja tarptautinei organizacijai Friends of Israel Initiative („Izraelio draugų iniciatyva“), pasisakančiai už Izraelio legitimizaciją pasaulyje.[1]

Papildoma informacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 2007 m. Ch. M.Aznaras išleido epistoliarinio žanro knygą Cartas a un joven español, kurioje susirašinėjimo su išgalvotu jaunuoliu forma samprotauja apie laisvę, švietimą, šeimą, patriotizmą, o terorizmą vadina didžiausia grėsme šiuolaikinei Ispanijai.
  • 2009 m. pasisakė už tai, kad Kubai būtų panaikintas ekonominis embargas.
  • Ch. M.Aznaro žmona Ana Marija Botelja – teisininkė, šiuo metu yra Madrido miesto merė.[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. [1] (Friends of Israel Initiative inf.)
  2. Dña. Ana Mª Botella Serrano Archyvuota kopija 2012-01-18 iš Wayback Machine projekto. (Madrido merijos inf.)
Politinis postas
Prieš tai:
Felipė Gonsalesas
Ispanijos ministras pirmininkas

1996 m. gegužės 4 d. - 2004 m. balandžio 14 d.
Po to:
Chose Luisas Zapatero