José Eduardo dos Santos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
José Eduardo dos Santos
2 Angolos prezidentas
José Eduardo dos Santos 3.jpg
Angolos Prezidentas Jose Eduardo dos Santos
Gimė 1942 m. rugpjūčio 28 d. (79 metai)
Luanda, Angola
Sutuoktinis (-ė) Ana Paula dos Santos
2 Angolos prezidentas
Ėjo pareigas 1979 m. rugsėjo 10 d. (42 metai)iki dabar
Ankstesnis Agostinho Neto
Partija Angolos liaudies judėjimo už išsivadavimą (MPLA) prezidentas
Commons-logo.svg Vikiteka José Eduardo dos Santos

Žozė Eduardas dos Santosas (g. 1942 m. rugpjūčio 28 d., Luanda, Angola) – dabartinis Angolos prezidentas, šias pareigas eina nuo 1979 m. rugsėjo 10 d. Taip pat jis yra Angolos liaudies judėjimo už išsivadavimą (MPLA) Prezidentas.

Dos Santosas gimė Luandos mieste. Jo tėvas buvo darbininkas iš San Tomė ir Prinsipės. Kuomet dos Santosas mokėsi mokykloje, 1956 m. jis įstojo į MPLA judėjimą ir taip pradėjo savo politinę karjerą. Dėl šalies kolonizacijos politikas pasitraukė ir gyveno Prancūzijoje nuo 1961 m. Vėliau jis persikėlė į Kongo Respubliką ir iš ten bendradarbiavo su MPLA, o dar vėliau tapo viceprezidentu. Norėdamas tęsti savo mokslus jis nutarė vykti į tuometinę SSRS, kur įgijo inžinieriaus specialybę Azerbaidžiano naftos ir chemijos institute.

1970 m. jis sugrįžo į Angolą ir dirbo kaip MPLA atstovas Konge, Kinijoje ir Jugoslavijoje. 1974 m. jis tapo MPLA centrinio komiteto darbuotoju. Nuo kitų metų jis ėjo MPLA užsienio reikalų departamento vadovo pareigas.

Po pirmojo Angolos prezidento Agostinho Neto mirties 1979 m. rugsėjo 10 d. dos Santosas buvo išrinktas MPLA prezidentu ir pradėjo eiti Angolos prezidento pareigas.

1992 m. rugsėjį vykusiuose rinkimuose dos Santosas nugalėjo savo konkurentą Prezidento rinkimuose Dr. Joną Savimbi, kuris pasitraukė iš rinkimų po pirmojo rato. Savimbi taip pat buvo UNITA (tautinė sąjunga už visišką Angolos nepriklausomybę) judėjimo lyderis.

Iš karto po rinkimų 1993 m. Angola buvo pripažinta Jungtinių Tautų, o tai labai pakėlė dos Santoso įvaizdį.

Dar didesnių galių prezidentas gavo 1999 m., kai šalies parlamentas dos Santosą paskyrė gynybos ministru.

2002 m. Angolos kariai nukovė J. Savimbį, o tai labai susilpnino UNITA judėjimo galias. Po šio įvykio UNITA baigė savo pasipriešinimo judėjimą ir tuo baigėsi beveik 30 metų trukęs pilietinis karas.

2001 m. dos Santosas paskelbė, kad nedalyvaus kituose Angolos prezidento rinkimuose (2009 m.), tačiau netrukus po to jis buvo perrinktas MPLA sąjungos prezidentu, dėl to išliko didelė tikimybė, kad jis vis dėlto dar kartą dalyvaus prezidento rinkimuose.

Politinis postas
Prieš tai:
Agostinho Neto
Angolos prezidentas
1979 m. rugsėjo 10 d. -
Užimantis postą