Pereiti prie turinio

Jonas Vaiškūnas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jonas Vaiškūnas
Jonas Vaiškūnas pulko priešaky
Gimė 1961 m. kovo 6 d. (63 metai)
Papiškė, Švenčionių r.
Gyven. vieta Kulionys, Molėtų rajonas
Tautybė lietuvis
Tėvas Stanislovas Vaiškūnas
Motina Nalivaikaitė Kazimiera
Sutuoktinis (-ė) Daiva Vaiškūnienė
Vaikai Guostė, Gaudrimė, Vingailė
Religija senasis baltų tikėjimas
Veikla etnoastronomas, fizikas, muziejininkas, interneto portalo Alkas.lt vyr. redaktorius, „Romuvosvaidila.
Alma mater Vilniaus universitetas

Jonas Vaiškūnas (g. 1961 m. kovo 6 d. Papiškėje, Švenčionių r.) – Lietuvos etnoastronomas, fizikas, muziejininkas, Etninės kultūros globos tarybos narys, Aukštaitijos etninės kultūros globos tarybos pirmininkas, tautinio žinių ir gyvenimo būdo interneto portalo Alkas.lt įkūrėjas ir vyriausias redaktorius. Prigimtinio baltų tikėjimo bendruomenės „Romuvavaidila.

1979 m. baigė Švenčionių Zigmo Žemaičio vidurinę mokyklą, 1984 m. – Vilniaus universiteto Fizikos fakultetą.

19841986 m. dirbo Lietuvos mokslų akademijos Fizikos instituto Lazerinės optikos skyriuje kaip stažuotojas-tyrėjas ir vyresnysis inžinierius. 19861987 m. Fizikos instituto Bandomojoje gamykloje inžinieriumi technologu, 19871990 m. astrofizikos skyriaus vyresnysis inžinierius. 1990 m. Lietuvos mokslų akademijosTeorinės fizikos instituto Astrofizikos skyriuje vyresniuoju inžinieriumi. 1990–1998 m. Lietuvos etnokosmologijos muziejuje kaip muziejininkas ir mokslo darbuotojas. 20002001 Labanoro regioniniame parke kultūrologu.

Nuo 1999 m. Molėtų krašto muziejaus skyriaus vedėjas.

Nuo 2006 m. yra Varšuvos Jogailos universiteto Religijotyros instituto doktorantas, tyrinėja etnoastronomiją, kultūrinę astronomiją, taip pat tradicinio lietuvių liaudies meno simboliką. Pagal parengtą specializuotą klausimyną nuo 1988 m. vykdo lietuvių etnoastronomijos žinių rinkimo ir analizavimo programą.

Nuo 1994 m. Tarptautinės kultūrinės astronomijos organizacijos (SEAC) narys, o nuo 2003 m. – jos viceprezidentas; nuo 2005 m. Tarptautinės archeoastronomijos ir kultūrinės astronomijos draugijos tarybos (ISAAC) narys.

Paskelbė per 40 mokslinių bei ~400 mokslo populiarinimo straipsnių[1].

19861988 m. buvo aktyvus etnokultūrinio ir visuomeninio paminklosauginio judėjimo dalyvis, vienas iš paminklosauginio klubo „Talka“ steigėjų ir organizatorių, bei vienas iš pogrindinio laikraščio „Talka“ leidėjų. Į politinę veiklą įsijungė 1988 metais, kaip Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio Molėtų rajono Tarybos narys ir aktyviai dalyvavo Molėtų Sąjūdžio veikloje iki 1991 m.

1996 m. Kulionių k. netoli nuo Molėtų astronomijos observatorijos įrengė Senovinę dangaus šviesulių stebyklą, kurioje kasmet iki šiol paskutinį balandžio savaitgalį rengia kalendorinę šventę Jorę, priima ekskursijas ir skaito paskaitas apie senovinius šviesulių stebėjimo būdus, senąją baltų pasaulėžiūrą ir senąjį lietuvių Zodiaką.

2010 m. su grupe bendraminčių įkūrė tautinį žinių ir gyvenimo būdo interneto portalą Alkas.lt.

Lietuviško Zodiako rekonstrukcija

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nacionalinio Baltarusijos meno muziejaus filialo Liaudies meno muziejuje Raubičiuose saugomas unikalus radinys – viduramžių apeiginis kaušas su išpaišytais savitais ženklais, kurio dėka tyrinėtojams tapo įmanoma rekonstruoti senovės lietuvių Zodiaką. Šiam atradimui Jonas Vaiškūnas skyrė daug dėmesio. Remdamasis tyrimais ir turima medžiaga, 2012 m. jis išleido knygą „Skaitant dangaus ženklus. Lietuviško Zodiako pėdsakais“.