Jonas Dilys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jonas Dilys
Gimė 1887 m. birželio 23 d.
Svidžiai, Biržų valsčius
Mirė 1973 m. vasario 25 d. (85 metai)
Svidžiai, Biržų rajonas
Veikla Lietuvos pedagogas, muziejininkas, evangelikų reformatų bažnyčios kuratorius

Jonas Dilys (g. 1887 m. birželio 23 d. Svidžiuose, Biržų valsčius – 1973 m. vasario 25 d. Svidžiuose) – Lietuvos pedagogas, muziejininkas, evangelikų reformatų bažnyčios kuratorius.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mokėsi Nemunėlio Radviliškyje, Kaune, Kijeve, Peterburge. Nuo 1919 m. sausio 19 d. Biržų progimnazijos pasaulinės istorijos mokytojas. Domėjosi kultūriniu ir visuomeniniu gyvenimu, 1920 m. įsijungė į Biržų dailės draugijos „Mūza“ darbą.

Vadovavo 1923 m. Lietuvos gyventojų ir turto surašymui Biržų valsčiuje. Padėti atlikti surašymą pasitelkė vyresniųjų klasių mokinius. Trumpą laiką – Biržų meteorologinės stoties vedėjas. Bendradarbiavo laikraštyje „Biržų žinios“.

Priklausė Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos Biržų skyriui ir veikė jame iki Sąjungos uždarymo 1936 m. Ilgą laiką buvo Biržų žemės ūkio draugijos nariu. Iš darbo Biržų gimnazijoje buvo atleistas 1928 m. Mokiniai jį labai mėgo, bet dėl švelnaus būdo jis ne visada sugebėdavo palaikyti klasėje rimti. 19281940 m. Biržų Spaudos Fondo knygyno vedėjas. Kurį laiką ėjo Biržų apskrities švietimo skyriaus vedėjo pareigas. Vokiečių okupacijos metais gyveno savo ūkyje Svidžiuose. Nuo 1944 m. dvejus metus vėl buvo švietimo skyriaus vedėju. 1946 m. paskirtas Papilio gimnazijos mokytoju ir išrinktas švietimo ir meno darbuotojų profsąjungos Biržų apskrities komiteto pirmininku.

Susilpnėjus sveikatai, 1947 m. pedagoginio darbo atsisakė, paskirtas Biržų apskrities etnografinio – kraštotyrinio muziejaus direktoriumi. Taip ir nesukūręs šeimos, 1949 m. grįžo gyventi į savo gimtąjį kaimą Svidžius. Dirbo jo namuose įrengtoje klube-skaitykloje.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]