Japonijos kultūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pušys, Hasegawa Tōhaku

Japonijos kultūra per tūkstantmečius stipriai keitėsi, jai šiek tiek įtakos darė Azija, Europa ir Amerika. Po kelių imigracijos bangų iš žemyno ir artimųjų Ramiojo vandenyno salų, Tokugavų dinastijos metu Japonija pergyveno izoliacijos periodą, kuris baigėsi sulig „Juodųjų laivų“ atvykimu ir Meidži eros pradžia.

Japonų kalba visada vaidino didelį vaidmenį Japonijos kultūroje. Ši kalba daugiausia vartojama Japonijoje, taip pat ir emigrantų bendruomenių kitose šalyse. Tai agliutinacinė kalba, kuri, nors ir nepasižymi garsų gausa, turi leksiškai skirtingus tono akcentus. Japonų kalba pirmąkart minima kinų dokumentuose 252 m.

Vaizduojamieji menai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Japonijoje daug įvairių meno rūšių. Piešimas – labai sena japonų meno šaka. Čia tradicine rašymo priemone buvo teptukas, kuris yra naudojamas ir kaligrafijai – hieroglifų užrašymo menui.

Japonijos skulptūrai didelę įtaka darė religija: tradicinėse japonų skulptūrose daugiausiai sutinkama budizmo tematikos. Japonijoje atsirado pasaulyje pripažintas puokščių komponavimo menas – ikebana.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Japonų architektūrai didelę įtaka darė kinų architektūra. Japonijos tradicinės architektūros pavyzdžiai – tai budistų šventyklos, šintoistų šventyklos ir pilys Kiote bei Naroje. Prie kai kurių šių statinių įkurti tradiciniai japoniški sodai.

Muzika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Muzika Japonijoje.

Japonijos muzikoje egzistuoja didelė stilių įvairovė. Nevengiama juos maišyti tarpusavyje, derinant vakarietiškus elementus su japoniškais, o senuosius – su naujaisiais. Šalia modernios muzikos gyvuoja ir tradicinė, kuri mėgstama daugelio gyventojų ir remiama valstybės.

Populiarioji kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Japonijos populiariojoje kultūroje sutinkama tiek modernių, tiek senųjų elementų. Daugelyje filmų, TV programų, manga ir muzikos, susiformavusių iš senesnių meno ir literatūros tradicijų, aptinkama daug tradicinės kultūros bruožų.

Anime, manga, taip pat japoniški kompiuteriniai žaidimai ir muzika tampa vis populiaresni pasaulyje.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg