Pereiti prie turinio

Investicinė bankininkystė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Investicinė bankininkystė (angl. Investment banking) – paprastai apima tarpininkavimą tarp vertybinius popierius išleidžiančių įmonių ir investuotojų. Baltijos rinkoje pagrindinės investicinės bankininkystės paslaugos yra viešas ir neviešas vertybinių popierių platinimas pirminėje rinkoje, konsultavimas įmonių įsigijimo ir susijungimo, įmonių finansų klausimais.

Tradicinės investicinių bankų veiklos sritys

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tradicinės investicinių bankų veiklos sritys:[1]

Finansinis konsultavimas, įmonių finansai

Vertybinių popierių platinimas

Prekyba vertybiniais popieriais, investicijos

  • Investicinis bankas gali užsiimti nuolatine prekyba vertybiniais popieriais rinkoje, daryti investicinius sandorius savo ar kliento vardu – t. y. veikti kaip finansinio maklerio įmonė, kaip tarpininkas perkant ir parduodant akcijas, obligacijas, kitus vertybinius popierius.
  • Dažnai būtina šios veiklos šakos dalis – bendrovių analizė ir vertinimas (angl. research).

Turto valdymas

2008 m. finansų krizė

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įsisiūbavusi finansų krizė nupūtė visus stambiausius JAV investicinius bankus: „Goldman Sachs“, „Lehman Brothers“, „Merrill Lynch“, „Bear Stearns“, „Morgan Stanley“. „Bear Stearns“ ir „Merrill Lynch“ buvo nupirkti „JP Morgan Chase“ ir „Bank of Americakomercinių bankų, „Morgan Stanley“ ir „Goldman Sachs“ – paskubėjo pasiversti į paprastus Federalinio rezervų banko kontroliuojamus bankus, idant gautų laisvą priėjimą prie 90 dienų trumpalaikių jo paskolų. O liūdniausia bankroto dalia teko „Lehman Brothers“ bankui.[2]

Investicinė bankininkystė Lietuvoje šiuo metu dar tik vystosi, kadangi palyginti menkai yra paplitusi investavimo kultūra, nemažai lėšų vis dar laikoma ne kredito įstaigose, šiose laikomos indėlių forma, laikantis konservatyvaus pinigų investavimo požiūrio. Investicinė bankininkystė ir jos plėtra skatina specializuotų kredito įstaigų atsiradimą. Pavyzdžiui, tokių kaip investicinis bankas, investicijų bendrovė bei kt. Tai Lietuvoje yra palyginti nauja netgi ir bankų veiklos kryptis. Lietuvoje investicinių bankų paslaugas teikia Finansų maklerio įmonės.[3]

Didžiausi bankai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Buvusi „Lehman Brothers“ būstinė Niujorke. Didžiausias bankrotas istorijoje – investicinio banko „Lehman Brothers“ griūtis.

Didžiausi investiciniai bankai pasaulyje, pagal „Financial Times“ duomenis:[4]

Vieta Banko pavadinimas Mokesčiai 2010 m., mlrd. USD
1. J.P. Morgan $5,534
2. Bank of America Merrill Lynch $4,582
3. Goldman Sachs $4,387
4. Morgan Stanley $4,055
5. Credit Suisse $3,379
6. Deutsche Bank $3,287
7. Citi $3,239
8. Barclays Capital $2,864
9. UBS $2,614
10. BNP Paribas $1,434

Investicinės bankininkystės mokesčiai gauti už išduotas sindikuotas paskolas, atliktus įmonių susijungimo ir įsigijimo sandorius bei viešai išplatintas akcijų ir obligacijų emisijas.

Taip pat skaitykite

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
  • Stowell, David P. Investment Banks, Hedge Funds, and Private Equity (3rd leid.). ISBN 978-0-12-804723-1. OCLC 1000454382.