Ignotas Požėla

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Edit-find-replace.svg  Šio puslapio (jo dalies) turinys turėtų būti kritiškai peržiūrėtas ir pakoreguotas!
Jei galite, sutvarkykite (rekomenduotina prieš tai peržiūrėti puslapio aptarimus, jo kūrimo istoriją bei tarpinius keitimus).
Ignotas Požėla
Pożełło.jpg
III-osios Dūmos deputatas I. Požėla, 1910 m.
Gimė 1879 m. vasario 14 d.
Steigviliai, Žeimelio valsčius, Panevėžio apskritis
Mirė 1916 m. (~37 metai)
Vilniaus kraštas
Tėvas Juozapas Požela
Motina Marijona Andrašiūnaitė
Sutuoktinis (-ė) Felicija Kiršanskaitė
Vaikai Petras, Donata, Marija
Pareigos Rusijos imperijos Valstybės Dūmos deputatas
Partija nepartinis
Commons-logo.svg Vikiteka Ignotas PožėlaVikiteka
Parašas
Pożełło signature.jpg

Ignotas Požėla (1879 m. vasario 14 d. – 1916 m.[1]) – lietuvių valstietis, politikas, III-iojo šaukimo Rusijos imperijos Valstybės Dūmos deputatas, Kauno gubernijos atstovas, išrinktas Panevėžio apskrityje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė Žeimelio valsčiaus Steigvilių kaime, Panevėžio apskrityje, Juozapo Poželos ir Marijonos Andrašiūnaitės (18601945) šeimoje. Išsilavinimą įgijo liaudies mokykloje. Buvo Romos katalikų tikėjimo. I. Požėla ūkininkavo ir padėjo knygnešiams.[2] Įtariamas lietuviškų knygų platinimu, apie 1902 m. išvyko į JAV. Ten gyveno daugiau kaip metus, buvo apsistojęs Ilinojaus valstijoje, dirbo cukraus fabrike. 1904 m. grįžo į tėviškę. Turėjo 54 dešimtines nuosavos žemės.[3][4] 1911 m. birželio 15 d. Lauksodžio Šv. Aloyzo bažnyčioje vedė Bardiškių ūkininko dukrą Feliciją Kiršanskaitę. Vaikai: sūnus Petras, dukros Donata, Marija.

1914 m., prasidėjus I - ajam pasauliniam karui, I. Požėlą mobilizavo į carinę kariuomenę.[1] 1915 m. rugpjūčio – rugsėjo mėn. mūšiuose prie Vilniaus pakliuvo į vokiečių nelaisvę, ten ir žuvo. Palaidotas rusų belaisvių bendrame kape.

Politinė karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1907 m. spalio 19 d. nepartinis I. Požėla buvo išrinktas Kauno gubernijos atstovu į Rusijos imperijos III-ojo šaukimo Valstybės Dūmą. Buvo Darbo grupės, sudarytos iš valstiečių, mokytojų, gydytojų, advokatų, narys. Priklausė Dūmos komisijai dėl kovos su gaisrais ir komisijai, kuri sprendė persikraustymo reikalus. Pasirašė po įstatymų projektais: „Dėl bežemių ir mažažemių valstiečių aprūpinimo žeme“, „Dėl savivaldos Sibire įvedimo“, „Dėl apygardos teismo steigimo Rostove prie Dono“, „Dėl miestų rinkimų įstatymo pakeitimo“, „Dėl mirties bausmės panaikinimo“.[3]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Ignotas Požėla. Lietuvių enciklopedija, T. 23. Bostonas, 1961, 384 psl.
  • Į visuomenę / Dūmos atstovai: A. Bulota, P. Keinis, I. Požėla // Lietuvos ūkininkas. - 1909, lap. 11 (24) (Nr. 45), p. 1, 2.
  • Į visuomenę: [dėl žinių apie rusų apgyvendinimą Lietuvos dvaruose] / Dūmos atstovai: A. Bulota, Pr. Keinys, Ign. Požela // Lietuvos ūkininkas. – 1910, saus. 6 (19) (Nr. 1), p. 2.
  • Российский государственный исторический архив. Фонд 1278. Опись 9. Дело 616.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 Ignacas Požėla. Geni.com[1]
  2. Paminklai Lietuvos Knygnešiams ir Daraktoriams. Motiejus Čepas [2]
  3. 3,0 3,1 /ПОЖЕЛЛО Игнатий Осипович/ Ignotas Požela (rusų k.)
  4. Ignotas Požela (rusų k.)