Švietimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Išsilavinimas)
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
Apie epochą žr. Švietimo amžius.

Švietimas – procesas, kurio metu švietimo įstaigose ir ne tik, formaliai arba neformaliai asmenims perteikiamos žinios ir formuojami gebėjimai.

Formaliojo švietimo sistemos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirminis (pagrindinis) išsilavinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vaikų darželis Afganistane

Pirminį išsilavinimą sudaro 5–7 metų formalus, struktūruotas mokymas. Apskritai pirminį išsilavinimą sudaro šešerių ar aštuonerių metų mokymosi, pradedant nuo penkerių ar šešerių metų amžiaus, nors tai dažnai skiriasi skirtingose šalyse. Visame pasaulyje apie 89 % žmonių pereina pradinį išsilavinimą ir ši proporcija vis auga. Pagal „Švietimas visiems“ UNESCO programą daugelis šalių yra įsipareigojusios užtikrinti visuotinį priėmimą į pradinį išsilavinimą iki 2015 m. Jau dabar daugelyje šalių pradinis išsilavinimas yra privalomas. Mokyklos, kuriose suteikiamas pradinis išsilavinimas dažniausiai vadinamos pradinėmis.

Vidurinis išsilavinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Vidurinis išsilavinimas.

Daugelyje šiuolaikinių mokyklų mokymo sistemų pasaulyje, sudaro formalusis švietimas, kuris atsiranda paauglystės laikotarpyje. Priklausomai nuo mokyklos sistemos, tokios mokyklos gali būti vadinamos vidurinėmis mokyklomis, licėjais, koledžais ar profesinio rengimo centrais. Vidurinis išsilavinimas suteikiamas paauglystėje, o jo tikslas yra suteikti bendras žinias, paruošti žmogų aukštajam mokymui arba iškart konkrečiai profesijai.

Aukštasis išsilavinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kembridžo universitetas
Pagrindinis straipsnis – Aukštasis išsilavinimas.

Aukštasis išsilavinimas nėra privalomas. Kolegijos ir universitetai yra pagrindinės institucijos teikiančios aukštąjį išsilavinimą. Bendrai jos vadinamos aukštojo mokslo institucijos. Aukštasis išsilavinimas suteikiamas pažymėjimais, diplomais arba akademiniais laipsniais. Aukštasis išsilavinimas norimas gauti tam tikrą kvalifikacijos laipsnį. Išsivysčiusiose šalyse aukštąjį išsilavinimą gauna apie 50 % žmonių.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikiteka

Vikicitatos

Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose