Iš Rusijos su meile

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Iš Rusijos su meile

PavadinimasFrom Russia with Love
Kilmės šalisJungtinės Amerikos Valstijos Jungtinė Karalystė
RežisieriusTerence Young
Prodiuseris (-iai)Harry Saltzman
Albert R. Broccoli
Scenaristas (-ai)Richard Maibaum
Johanna Harwood
OperatoriusTed Moore
KompozitoriusJohn Barry
VaidinaSean Connery
Daniela Bianchi
Lotte Lenya
Robert Shaw
Eunice Gayson
Metai1963
Žanrasnuotykių
Pagal knygąSu meile iš Rusijos
Trukmė111 min.
Kalbaanglų
PlatintojasUnited Artist
Biudžetas2 mln. JAV dol.
Pajamos78,9 mln. JAV dol.
IMDb įrašas

Iš Rusijos su meile (angl. From Russia with Love) – antrasis filmas apie agentą Džeimsą Bondą, pradėtas rodyti 1963 metų spalio 10 dieną. Pagrindinį vaidmenį jame atliko Sean Connery, režisavo Terence Youngas. Filmas sukurtas pagal to paties pavadinimo Iano Flemingo romaną ir yra laikomas vienu geriausių serijos apie slaptąjį agentą filmų. Jo biudžetas sudarė 2 milijonus dolerių, o pajamos – 78,9 milijonus.

Filmo tema buvo tuo metu aktualus Šaltasis karas, o veiksmas vystosi Londone, Stambule, Venecijoje. Jame pirmą kartą pasirodo Bondo priešininkas Blofeldas (filme vadinamas „Numeris 1“), vėliau sutinkamas dar keliuose filmuose apie slaptąjį agentą. Taip pat filme pirmą kartą skambėjo titulinė daina su žodžiais, atliekama Matto Monroe.

Originali knygos tema apie Sovietų Sąjungos slaptąją tarnybą SMERŠ buvo pakeista į nusikalstamą sindikatą SPECTRE, siekiant neaštrinti Šaltojo karo situacijos. Žinoma, kad Flemingo romanas „Su meile iš Rusijos“ buvo viena mėgstamiausių JAV prezidento John F. Kennedy knygų, o pats filmas – mėgstamiausias Seano Connery darbas iš visos Bondo serijos.[1]

Aktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sean Connery – agentas 007 Džeimsas Bondas
 • Sean Connery – Džeimsas Bondas (MI6 agentas 007)
 • Daniela Bianchi – Tatiana Romanova
 • Pedro Armendáriz – Ali Kerim Bey (britų žvalgybos vadovas Stambule)
 • Lotte Lenya – Rosa Klebb (SPECTRE agentas)
 • Bernard Lee – M (britų slaptosios tarnybos vadovas)
 • Robert Shaw – Red Grant (SPECTRE žudikas, pagrindinis Bondo priešas)
 • Walter Gotell – Morzeny
 • Vladek Sheybal – Kronsteen
 • Lois Maxwell – Miss Moneypenny (M sekretorė)
 • Eunice Gayson – Sylvia Trench

Filme taip pat pirmą kartą pasirodė Desmondo Llewelyno personažas Q (majoras Boothroydas), patekęs į visus (išskyrus du) Bondo serijos filmus iki aktoriaus mirties 1999 metais. Filme „Daktaras No“ taip pat buvo veikėjo Q (aktorius Peteris Burtonas) prototipas, vadintas „ginklininku“ arba „majoru Boothroydu“.

Anthony Dawsonas, atlikęs Ernsto Stavro Blofeldo vaidmenį, filme „Daktaras No“ vaidino profesorių Dentą. Taip pat spėjama, kad epizodinį vaidmenį filme atliko ir pats Džeimso Bondo kūrėjas Ianas Flemingas[2].

Tatianos Romanovos vaidmuo Seano Connery iniciatyva atiteko 1960 metų Miss Universe antrosios vietos laimėtojai italei Danielai Bianchi. Nors ji pradėjo mokytis anglų kalbos specialiai šiam vaidmeniui, prodiuseriai pareikalavo, kad balsas būtų dubliuojamas, todėl filme skamba ne jos, o aktorės Barbaros Jefford balsas.

Kerim Bey vaidmeniui Pedro Armendáriz‘ą Terence Youngui rekomendavo režisierius Johnas Fordas. Pradėjus filmavimą Stambule, aktoriui buvo diagnozuotas vėžys. Darbą teko sustabdyti ir perkelti į Britaniją, kur scenos su Armendárizu buvo filmuojamos pirmiausia. Nors aktorius tęsė darbą kiek pajėgė, filmavimo pabaigoje prireikė jo dublerio, o Richardas Mainbaumas turėjo koreguoti scenarijų.

Eunice Gayson yra viena iš nedaugelio Bondo merginų, pasirodančių ne viename filme: jos vaidinama Bondo draugė Sylvia Trench veikė ir pirmajame filme „Daktaras No“.

Filmavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sylvia Trench

Filmavimas vyko Stambule, Škotijoje, Šveicarijoje, o paskutinės scenos – Venecijoje. Vis dėlto apie 70 procentų filmavimo darbų buvo atlikta Britanijoje ir studijoje „Pinewood“. Taip pat scenos su laukinėmis žiurkėmis buvo nufilmuotos Ispanijoje, nes Britanijoje tam nebuvo gautas leidimas.

Filmo kūrimas neapsiėjo be incidentų. Liepos 6 dieną, filmuojant Argyll apylinkėse, Škotijoje, į vandenį nukrito sraigtasparnis su meno redaktoriumi Michaelu White ir operatoriumi, bet rimtesnių sužeidimų buvo išvengta. Kiek vėliau Danielą Bianchi vežęs vairuotojas užmigo ir pateko į avariją. Aktorei buvo sužalotas veidas ir filmavimą teko nutraukti dviem savaitėms, kad žaizdos užgytų.

Rosos Klebb ginklas

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Metai Apdovanojimas Kategorija Rezultatas
1964 BAFTA Geriausias operatorius – Ted Moore laimėjo
1963 Britanijos kino operatorių sąjunga Geriausias operatorius – Ted Moore laimėjo
1965 Auksinis gaublys Geriausia daina filmui nominacija
1965 Laurel apdovanojimas Geriausia veiksmo drama 2 vieta
1965 Laurel apdovanojimas Geriausia antrojo plano aktorė – Lotte Lenya 3 vieta
2004 Satellite apdovanojimas Geriausias DVD nominacija

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. 19/05/2010
 2. Krofchok, Bryan (1995 m. kovo mėn.). „Does Ian Fleming have a cameo appearance in the film From Russia with Love?“. Shaken, Not Stirred. Ian Fleming Foundation. Suarchyvuotas originalas 2007-06-26. Nuoroda tikrinta 2007-07-28.