Huronas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Huronas
Brucesky.jpg
Vieta Kanada, JAV
Plotas 59 596 km²
Kranto linijos ilgis 6157 km
Vidutinis gylis 59 m
Didžiausias gylis 229 m
Tūris 3 540 km³
Commons-logo.svg Vikiteka Huronas

Huronas (angl. Lake Huron, pranc. Lac Huron) – antras pagal dydį Didžiųjų ežerų ežeras. Huronas yra ledyninės kilmės. Rytinė dalis priklauso Kanadai, vakarinė – JAV. Ežero pavadinimas kilo iš apylinkėse gyvenusios indėnų huronų tautos pavadinimo. Tai ketvirtasis pagal dydį pasaulio ežeras.[1]

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Huronas virš jūros lygio iškilęs 177 m. Jo plotas – 59 596 km², didžiausias ilgis 332 km, plotis 295 km, gylis 229 m. Ežero krantai žemi, šiaurinėje ir vakarinėje ežero pusėje – labai vingiuoti. Ežeras MakKinaso sąsiauriu susijungia su Mičigano ežeru. Iš Aukštutinio ežero į Huroną įteka Sent Mari upė. Huroną su Erio ežeru sieja nedidelis Sent Klero ežeras. Huroną ir Sent Klero ežerą jungia Sent Klero upė, o iš Sent Klero ežero į Erį teka Detroito upė. Ežero šiaurės rytinėje dalyje įsteigtas Karaliaus Jurgio įlankos salų nacionalinis parkas.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Hurono ežeras – Šv. Lauryno vandens kelių sistemos dalis. Žiemą vandens kelias užšąla. Didžiausi Hurono ežero uostai – Bei Sitis, Kolingvudas, Midlandas.

Huronas, išryškintas kitų Didžiųjų ežerų fone.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Hurono ežeras. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VII (Gorkai-Imermanas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2005. 699 psl.