Holodomoras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
Bado iškankintas vaikas (1933 m.)

Holodomoras (ukr. Голодомор) – 19321933 m. badas, viena didžiausių nacionalinių katastrofų Ukrainos istorijoje.

Teigiama, kad badą tikslingai suplanavo sovietų valdžia, kad pažabotų ukrainiečių nacionalizmą. Kiti įsitikinę, jog Holodomorą nulėmė ekonominės problemos, kurias sukėlė sovietų aktyviai vykdyta industrializacija. Taip pat manoma, jog tiesioginė bado priežastis buvo gamtinio pobūdžio.

Tarptautinė bendruomenė nesutaria, ar šis badas atitinka teisinį genocido apibrėžimą. 2008 m. kovo mėnesį Ukrainos parlamentas ir kai kurių kitų šalių vyriausybės Holodomorą pripažino genocidu.

Aukų skaičius[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baigiantis 1933 metams, milijonai žmonių badavo ir mirė nuo bado Ukrainoje ir kai kuriose kitose SSRS respublikose. Paskaičiuota, kad Holodomoro metu mirė nuo 7 iki 10 mln. žmonių. SSRS valdžia nustatė labai aukštas grūdų rekvizicines normas, kurias Ukrainos valstiečiai turėjo atiduoti valdžios organams. Kaimuose žmonėms nebepakako maisto, todėl jie badavo neturėdami ką valgyti. SSRS valdžia ilgą laiką neigė, kad šis badas apskritai buvo, NKVD, o vėliau KGB labai lėtai atidarė archyvus, kad būtų galima peržiūrėti dokumentus susijusius su Holodomoru. Ukrainos politikas Stepan Khmara posėdyje Ukrainos parlamente Radoje, kreipėsi į Kulchytskį: "Aš norėčiau kreiptis į mokslininkus, ypatingai Stanislavą Kulchytskį, kuris bando „numušti“ aukų skaičių iki 3-3,5 milijono žmonių. Aš išanalizavau šiuos klausimus ir demografinę statistiką ir nustačiau, kad buvo mažiausiai 7 milijonai aukų [1]. Tačiau yra kitų skaičiavimų, kuriuose teigiama, kad nuo bado Ukrainoje mirė apie 20 milijonų žmonių.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

http://www.xxiamzius.lt/archyvas/xxiamzius/20030723/istving_01.html

Commons-logo.svg

Vikiteka