Hanahana

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Hanahana (Hannahannah, iš het. hanna- 'senelė') – huritų ir hetitų deivė motina, susijusi su ikišumerine deive Inana. Hanahana būdavo tapatinama su huritų deive Hebate. Christopher Siren rašė, kad Hanahana susijusi su Gulsesėmis.

Mitai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dingus dievui Telipinui (Telepinu) jo tėvas audrų dievas Tarhuntas (dar žinomas kaip Tešubas), pasiskundė Hanahanai. Ši tada pasiuntė jį ieškoti dingusio jo sūnaus, o kai šis neradęs pasidavė, ji pasiuntė Telipino ieškoti bitę. Bitė ieškomąjį rado ir sustiprino bei apvalė jį gildama jam į plaštakas bei pėdas, nušluostydama jo akis ir pėdas vašku.

Hanahana parekomendavo audrų dievui sumokėti jūrų dievui už šio dukrą nuotakos mokestį, kad Telipinas galėtų ją vesti.

Deivė Inara po pokalbio su Hanahana praėjus kuriam laikui dingo. Iš audrų dievo apie tai sužinojusi Hanahana, padedama savo moterų padėjėjų, ima ieškoti Inaros. Matyt, Hanahana kaip ir Demetra, apimta pykčio priepuolio, buvo dingusi iš pasaulio. Kol jos nebuvo motinos ir gyvulių patelės nustojo rūpintis savo vaikais.

Deivės pykčiui atlėgus ji grįžo, ir motinos vėl rūpintis savo vaikais. Kitas būdas malšinti jos pyktį buvo deginti žabus.

Pagal žinomus tekstus galima suprasti, kad Hanahana tarėsi su saulės dievu ir su karo dievu. Tačiau didelė dalis šių tekstų yra nerasta.

Hannahannah nesusijusi su bibline Hannah[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors Hannahannah skamba panašiai kaip biblinis vardas Hannah (Hannah buvo pranašo Samuelio motina), kaip kanaanitų deivės Anatos (Anat) bei krikščioniškosios šv. Onos (Saint Anne) vardai, tačiau tai tėra sutapimas. Vardas hebr.Hannah‏‎ yra visai kitos, semitiškos kilmės.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]