Gvaranių abėcėlė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Gvaranių abėcėlė (gvar. Guarani ñe'ẽ achegety) – fonetinė sistema, skirta užrašyti gvaranių kalbai.

Sudaryta iš 33 raidžių, kurios žemiau išdėstytos abėcėlės tvarka:

A, Ã, CH, E, , G, , H, I, Ĩ, J, K, L, M, MB, N, ND, NG, NT, Ñ, O, Õ, P, R, RR, S, T, U, Ũ, V, Y, , '.

Atitinkamai jų pavadinimai yra:

a, ã, che, e, ẽ, ge, g̃e, he, i, ĩ, je, le, me, mbe, ne, nde, nte, nge, nte, ñe, o, õ, pe, re, rre, se, te, ve, u, ũ, y, ỹ, puso

Šešios raidės A, E, I, O, U, Y yra balsės. Jos turi variantus su diakritikais ir tildėmis. Apostrofas „'“ (puso) žymi gerklinę pauzę. Likusios raidės yra priebalsiai, iš kurių G ir N turi variantus su tildėmis. Be to, dr yra 6 dvibalsiai. Gvaranių abecėlėje raidės B, C, D naudojamos tik kaip dvibalsių dalis, o raidžių F, Q, W, Z ir X nėra visai. L ir RR naudojmos tik skoliniuose iš ispanų kalbos arba onomatopėjose. Raidės su diakritikais skirtos pažymėti kirčio, besiskiriančio nuo tradicinio vietą (kaip ispanų kalboje), o raidės su tilde žymi nosinį tarimą. Kadangi dėl techninių neatitikimų raidės su tildėmis dažnai iškraipomos, todėl vietoj jų neretai naudojami ^ ženklai (Ê, Î, Û, Ŷ, Ĝ).

Pirmuosius užrašus gvaranių kalba rašę jėzuitai naudojo gerokai nuo dabartinės besiskiriančią abecėlę (naudotos raidės ç, x, du diakritikai viename žodyje, vietoje apostrofo naudoti brūkšniai). Rašyba sunorminta tik pastaruoju metu, nors dar yra ginčijamas raidės g̃ naudojimas.