Gražina Gudaitytė-Liautaud

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Gražina Gudaitytė–Liautaud (1938 m. balandžio 25 d. Žeimelyje)[1]JAV gyvenanti Lietuvos mecenatė.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė miškininko Jurgio Gudaičio šeimoje. Artėjant Antrojo pasaulinio karo frontui, tėvai su dviem mažametėmis dukromis pasitraukė į vakarinę Vokietijos dalį, o vėliau emigravo į JAV.

Gražina lankė Čikagos Šventojo Kryžiaus bažnyčios vienuolių mokyklą, po to mokėsi vietinėje amerikiečių mokykloje. Buvo aktyvi skautė – viena iš pirmųjų Jūros skaučių tunto narių. Studijavo pedagogiką Ilinojaus universitete Champaigne mieste, Ginos Gudaitis vardu 1959 m. dalyvavo grožio konkurse ir laimėjo Mis Ilinojus titulą. Dirbo mokytoja, 1962 m. ištekėjo už firmos „Capsonic Inc.“ savininko James P. Liautaud'o. Vėliau Gražina Gudaitytė–Liautaud nutraukė pradėtą pedagoginę veiklą ir tapo namų šeimininke, gimė vaikai: Greg'as, James'as John'as, Robby's, Lara.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

G. ir J. P. Liautaud'ų šeima Amerikos lietuvių tarpe pagarsėjo labdaringa veikla – rėmė žurnalo „Laiškai lietuviams“ leidybą, knygų spausdinimą.[2][3] Sudėtingu Lietuvai laikotarpiu – 1991 metais – Gražina Gudaitytė-Liautaud atvyko į gimtinę ir pradėjo vadovauti vaikų Vilties fondui, kuris vien tik Vilniaus universitetinei vaikų ligoninei skyrė daugiau nei 4 mln. litų. Šiai ligoninei ji papildomai padovanojo per 620 tūkstančius litų. Fondo kvietimu iš JAV vykdavo gydytojai, kurie ne tik operuodavo ligonius, bet ir perduodavo žinias bei patirtį lietuvių kolegoms. Vilties fondas finansavo ir Lietuvos ortopedų, traumatologų ir slaugytojų stažuotes Amerikoje, kaulų ligomis sergantiems vaikams iš Lietuvos buvo suteikta galimybė nemokamai gydytis JAV ligoninėse. Taip pat per Lietuvos našlaičių fondą Gr.Gudaitytė–Liautaud skyrė neįgaliems ir be tėvų likusiems jaunuoliams stipendijas studijuoti šalies aukštosiose mokyklose.

Siekdama įamžinti tėvo atminimą, ji finansiškai parėmė Šiaulių rajono Auksučių kaime 2006 m. atidarytą Jurgio Gudaičio centrą. Centro užduotis – žemės ūkio ir miškininkystės moksliniai ir praktiniai tyrimai, jame rengiami pažangaus ūkininkavimo seminarai bei vykdoma kt. veikla, orientuota į verslumo kaime skatinimą.[4]

Įvertinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]