Girnelė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Girnelė

Girnelė (lot. patella) – tvirta kaulinė plokštelė, raiščiu sujungta su blauzdikauliu (lot. tibia). Yra trikampio pavidalo, smailusis kampas pakrypęs žemyn. Užpakalyje yra du laukeliai šlaunikaulio krumpliams.

Struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Girnelė yra didžiausias sezamoidinis kaulas, esantis šlaunies keturgalvio raumens sausgyslėje ir sudarantis iš priekio skydą kelio sąnariui. Kaulas yra suapvalėjusiais kampais apversto trikampio pavidalo. Trikampio viršūnė, vadinama girnelės viršūne (lot. appex patellae) yra nukrypusi žemyn (distaliai), o trikampio pamatas, vadinamas girnelės pamatu (lot. basis patellae) yra nukrypęs aukštyn (proksimaliai). Priekinis paviršius (lot. facies anterior) yra išgaubtas ir nelygus, o sąnarinis paviršius (lot. facies articularis) atsisukęs atgal ir susineria su šlaunikaulio girneliniu paviršiumi (lot. facies patellaris). Girnelės sąnariniame paviršiuje yra du laukeliai, kuriais slysta šlaunikaulio krumpliai, lankstant koją per kelio sąnarį. Šoninis laukelis didesnis.

Raumenys bei raiščiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Girnelės raištis saugo galva (lot. ligamentum patellae) yra keturgalvio šlaunies raumens sausgyslės tęsinys, einantis nuo girnelės viršūnės (lot. apex patellae) iki blauzdikaulio šiurkštumos (lot. tuberositas tibiae). Girnelės laikikliai (lot. retinacula patellae, mediale et laterale), taip pat yra keturgalvio šlaunies raumens sausgyslės pluoštai, einantys nuo girnelės šonų prie blauzdikaulio priekinio paviršiaus. Tarpinis platusis raumuo (lot. musculi vastus intermedius) jungiasi su girnelės pamatu, šoninis ir vidinis platieji raumenys, m. vastus lateralis ir m. vastus medialis, jungiasi su lateraline ir medialine girnelės dalimi.

Kaulėjimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaulėjimo židinys susidaro nuo 3 iki 6 metų vaikams.

Pusės nustatymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Norint nustatyti, kurios pusės girnelė, reikia ją lenkti taip, kad smaigalys būtų nukrypęs žemyn (distaliai), sąnarinis paviršius – atgal, o didesnioji jo pusė – į šoną.

Dislokacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kelio girnelės dislokacijos nutinka pakankamai dažnai, ypač tarp jaunų atlečių. Kelio girnelė išslysta iš savo normalios pozicijos, dažniausiai lateraline kryptimi ir labai skausmingai.

Literatūros sąrašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • „Žmogaus anatomija I tomas“ – Gintautas Česnys, Janina Tutkuvienė, Arūnas Bartkus, Vytautas Leonas Gedrimas, Rimantas Jankauskas, Renata Rizgelienė, Janina Žukienė. – Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2008 m.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]