Atramos-judėjimo sistema

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Atramos-judėjimo sistema
1911 m. atramos-judėjimo sistemos iliustracija
Duomenys
Klasifikacija
MeSH D009141
TA2 351
FMA 7482

Atramos–judėjimo sistema – griaučių sistema (systema skeletale) ir raumenų sistema (systema musculare). Atramos ir judėjimo organų sistema jungia griaučius, kaulų jungtis ir raumenis. Jos pagrindinės funkcijos:

  • Suteikia gyvūno kūnui formą;
  • Sudaro galimybę judėti ir keisti padėtį;
  • Vykdo daugelį apsaugos, homeostazės ir kt. funkcijų.
Žmogaus griaučiai

Kaulai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaulai – tai atskiri organai, kurių forma ir sandara susijusi su jų specifine funkcija. Svarbiausios griaučių sistemos funkcijos:

  • Atraminė – griaučiai yra tvirti rėmai, apie kuriuos išsidėsto minkštosios kūno dalys.
  • Apsauginė – sudaro kūno ertmes (kaukolės, krūtinės ir kt.) bei kanalus (stuburo), gyvybiškai svarbių organų talpyklas.
  • Judėjimo – prie griaučių yra prisitvirtinę raumenys.
  • Kraujodaros – raudonuosiuose kaulų čiulpuose bręsta kraujo ląstelės.
  • Mineralų kaupimo – kauluose susikaupęs kalcis, fosforas ir kiti elementai, reikalingi daugelio organų gyvybinei veiklai.

Kaulų skaičius kinta bėgant amžiui, nes kaulėjimo židiniai tai atsiranda, tai susilieja. Vidutiniškai skaičiuojami 206 kaulai, iš jų 200 įprastinių, kanoninių, ir 6 klausomieji.

Žmogaus raumenys

Raumenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Raumeniniu audiniu vadinamos visos organizmo struktūros, kurių pagrindinė funkcija – susitraukimas: tai lygieji, širdies ir griaučių raumenys. Griaučių raumenys, prisitvirtindami prie kaulų, sudaro aktyviąją judamojo aparato dalį: jiems susitraukiant, juda atskiros kūno dalys (2 pav.) ir visas kūnas, palaikoma kūno pusiausvyra, atliekami kvėpavimo ir rijimo judesiai, formuojama mimika. Taip pat nuo griaučių raumenų priklauso termoreguliacija (susitraukdami jie gamina šilumą). Žmogaus kūne yra apie 400 griaučių raumenų.

Kaulų jungtys, raiščiai ir sausgyslės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sąnariai – tai kaulus jungiančios jungtys, nuo kurių priklauso paslankumas ir judesių amplitudė. Sąnarį sudarančius kaulų galus jungia ir sąnarį tvirtina raiščiai, sudaryti iš elastinių ar kolageninių skaidulų. Sausgyslės panašios į raiščius – jungia kaulus tarpusavyje. Įprastai manoma, kad sausgyslių vienintelė funkcija – jungti raumenis prie kaulų. Tačiau geriau ištyrus sausgysles ir jų elastines savybes, nustatyta, kad jos gali funkcionuoti kaip spyruoklės. Dėl to jos gali moduliuoti jėgas judėjimo metu ir priduoti papildomo stabilumo, neatlikdamos jokio aktyvaus darbo.