Šeivikaulis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kojos griaučiai

Šeivikaulis (lot. fibula) – antras blauzdos kaulas, gulintis į šoną ir šiek tiek atgal nuo blauzdikaulio. Tai laibas ilgasis kaulas, kaip ir visi turintis kūną (lot. corpus fibulae), proksimalinį galą (lot. extremitas proximalis) ir distalinį galą (lot. extremitas distalis).

Artimasis šeivikaulio galas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Artimasis šeivikaulio galas- šeivikaulio galva (lot. caput fibulae), kuri susmailėja, sudarydama viršūnę, (lot. apex capitis fibulae). Galvos vidinėje ir viršutinėje pusėje yra šeivikaulio galvos sąnarinis paviršius, (lot. facies articularis capitis fibulae), kuris susineria su šeivikaulio sąnariniu paviršiumi. Distaliai galvą juosia šeivikaulio kaklas, (lot. collum fibulae). Šeivikaulio galvos sąnarinis paviršius sudaro sąnarį su blauzdikauliu.

Šeivikaulio kūnas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šeivikaulio kūnas, (lot. corpus fibulae), yra netaisyklingos tuščiavidurės prizmės pavidalo, kaip ir blauzdikaulio kūnas turintis tokius pačius paviršius: vidinį, (lot. facies medialis), šoninį, (lot. facies lateralis), ir užpakalinį, (lot. facies posterior). Kraštų pavadinimai skiriasi: priekinis, (lot. margo anterior), užpakalinis, (lot. margo posterior), ir tarpkaulinis, (lot. margo interosseus). Pastarasis nukreiptas į blauzdikaulį, taigi medialiai. Prie paviršių tvirtinasi atskiros raumenų grupės, o prie kraštų- tarpkaulinė ir tarpraumeninės jungiamojo audinio plėvių pertvaros. Priekinis kraštas aštriausias, jis driekiasi iki pat šoninės kulkšnies priekio. Užpakalinis kraštas, tolydžio ryškėdamas distaline kryptimi, šiek tiek pasisuka į vidų. Tarpkaulinis kraštas gana aštrus proksimalinėje kūno pusėje, distaliai sukasi į priekį ir artėja prie priekinio krašto taip, kad kai kur juos skiria vos 1-2 mm. Dėl tokios kraštų eigos kaulo distalinė dalis atrodo pasisukusi apie savo ašį (išorinė rotacija, arba supinacija).

Tolimasis šeivikaulio galas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tolimasis šeivikaulio galas, (lot. extremitas distalis), sudaro šoninę kulkšnį (lot. malleolus lateralis). Ji yra tribriaunė, didesnė už vidiniąją, lengvai apčiuopiama čiurnos šone. Į vidų atsigręžęs šoninės kulkšnies sąnarinis paviršius, (lot. facies articularis malleoli lateralis), sudaro čiurnos sąnario duobės šoninę pusę. Už šio paviršiaus, atsigręžusi atgal, yra šoninės kulkšnies duobė, (lot. fossa malleoli lateralis), į kurią gulasi šeivikaulinių raumenų sausgyslės.

Šeivikaulis

Šeivikaulio dalys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Šeivikaulio galvos viršūnė (apex capitis fibulae)
  2. Šeivikaulio galvos sąnarinis paviršius (facies articularis capitis fibulae)
  3. Šeivikaulio galva (caput fibulae)
  4. Vidinė skiauterė (crista medialis)
  5. Šeivikaulio kūnas (corpus fibulae)
  6. Kulkšnies sąnarinis paviršius (facies articularis malleoli lateralis)
  7. Šoninė kulkšnis (malleolus lateralis)

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. G. Česnys, J. Tutkuvienė, A. Barkus, V. Gedrimas, R. Jankauskas, R. Rizgelienė, J. Žukienė. „Žmogaus anatomija".
  2. R. D. Sinelnikov „Žmogaus anatomijos atlasas“.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]