Geokodavimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus – vietomis prastas vertimas
Jei galite, sutvarkykite.

Geokodavimas – vietos aprašymo tekstu (pvz., adresas arba vietos pavadinimas) pavertimas į geografines koordinates (dažniausiai platumos ir ilgumos pora), siekiant nustatyti vietą Žemės paviršiuje.[1] Priešingas procesas yra vadinamas atvirkštiniu geokodavimu, kai geografinės koordinatės yra paverčiamos vietos aprašymu, dažniausiai vietos pavadinimu arba vieta, turinčia adresą. Geokodavimas remiasi kompiuteriniu adreso taškų, gatvių ir kelių tinklo, pašto ir administracinių ribų atvaizdavimu.

  • Geokoduoti (veiksmažodis):[2] pateikti vietos geografines koordinates.
  • Geokodas (daiktavardis): tai kodas, kuris reiškia geografinį subjektą (geografinę padėtį arba geografinį objektą).
    Geokodas yra yra žmogui suprantamas trumpas identifikatorius, pvz., ISO 3166-1 alpha-2.
  • Geokodavimo įrenginys (daiktavardis, angl. geocoder): tai programinės įrangos dalis arba (žiniatinklio) paslauga, įgyvendinanti geokodavimo procesą, kurio metu tarpusavyje susijusių operacijų, algoritmų ir duomenų šaltinių pavidalu kartu sukuria aprašomos geografinės padėties erdvinį vaizdą.

Geografinės koordinatės, nurodančios vietas, dažnai labai skiriasi padėties tikslumu. Pavyzdžiai apima: pastatų centroidus, kadastrinius centroidus, interpoliuotas vietos, pagrįstas greitkelių diapazonais, gatvių segmentų centroidus, pašto kodų centroidus (pvz., pašto kodai) ir administracinio padalijimo centrai.

Geokodavimo procesas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Geokodavimas yra užduotis, apimanti kelis duomenų rinkinius ir procesus, kurie visi veikia kartu. Geokodavimo įrenginys yra sudarytas iš dviejų svarbių komponentų: atskaitos duomenų rinkinio ir geokodavimo algoritmo. Kiekvienas iš šių komponentų yra sudarytas iš dalinių operacijų ir dalinių komponentų.

Įvesties duomenų klasifikacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įvesties duomenys yra aprašomoji, tekstinė informacija (adresas arba pastato pavadinimas), kurią vartotojas nori paversti skaitiniais, erdviniais duomenimis (platuma ir ilguma) geokodavimo proceso metu.

Santykiniai įvesties duomenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Santykiniai įvesties duomenys yra tekstiniai vietos aprašymai, kurie vieni negali pateikti tos vietos erdvinio vaizdavimo. Tokie duomenys pateikia santykinį geokodą, kuris yra priklausomas ir geografiškai susijęs su kitomis atskaitos vietomis. Santykinio geokodo pavyzdys yra adreso interpoliacija naudojant ploto vienetus arba linijos vektorius. „Kitoje gatvės pusėje nuo Seimo rūmų" yra santykinių įvesties duomenų pavyzdys. Ieškomos vietos negalima nežinant Seimo rūmų. Geokodavimo platformos dažnai nepalaiko tokių santykinių vietų, tačiau šia kryptimi yra daroma pažanga.

Absoliutūs įvesties duomenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Absoliutūs įvesties duomenys yra tekstiniai vietos aprašymai, kurie vieni gali pateikti tos vietos erdvinį vaizdą. Šis duomenų tipas pateikia absoliučią vietos padėtį nepriklausomai nuo kitų vietų. Pavyzdžiui, pašto kodai, pilni ir daliniai pašto adresai, miestai, apskritys, sankryžos ir įvardytos vietos gali būti visiškai tiksliai nurodyti duomenų šaltinyje.

Naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Geokoduotos vietos yra naudojamos atliekant daugybę GIS analizės, kartografijos, sprendimų priėmimo darbo eigos, ir kituose procesuose. Žiniatinklyje geokodavimas naudojamas tokiose paslaugose kaip maršruto parinkimas ir vietinė paieška. Geokodavimas kartu su GPS suteikia vietos duomenis geografiškai žymėtoms laikmenoms, tokioms kaip nuotraukos ar RSS elementai.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Leidner, J.L. (2017). „Georeferencing: From Texts to Maps“. International Encyclopedia of Geography: People, the Earth, Environment and Technology. vi: 2897–2907. doi:10.1002/9781118786352.wbieg0160. ISBN 9780470659632.
  2. „Geokoduoti“ yra apibrėžiamas kaip veiksmažodis Oksfordo anglų žodyne https://en.oxforddictionaries.com/definition/geocode Archyvuota kopija 2018-04-26 iš Wayback Machine projekto.