Gelbėtojai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Gelbėtojai
TheRescuersposter.jpg
PavadinimasThe Rescuers
Kilmės šalisJAV
RežisieriusWolfgang Reitherman
John Lounsbery
Art Stevens
Prodiuseris (-iai)Wolfgang Reitherman
Ron Miller
Scenaristas (-ai)Larry Clemmons
Ken Anderson
Vance Gerry
Frank Thomas
Dave Michenar
Ted Berman
Fred Lucky
Burny Mattinson
Dick Sebast
Metai1977
ŽanrasNuotykių, fantastinis
Trukmė77 minutės
Kalbaanglų
PlatintojasBuena Vista Distribution
IMDb įrašas

Gelbėtojai (angl. The Rescuers) – 1977 m. JAV animacinis filmas, kino teatruose pasirodęs 1977 m. birželio 22 d. Filmas sukurtas Volto Disnėjaus animacijos studijos, daugiausia remiasi Margery Sharp knyga tuo pačiu pavadinimu. Filmas skirtas visai šeimai.

Filmo kūrimas prasidėjo 1973 m., o baigėsi 1977 m. Jam prireikė 330 000 piešinių, 750 fonų, 250 žmonių, iš jų 40 dailininkų.[1]

Filmas perleistas 1989 m. kovo 17 d. Jis taip pat buvo išleistas DVD formatu 2003 m. gegužės 20 d.[2] 1990 m. buvo išleistas filmo tęsinys, pavadinimu „Kritę gelbėtojai“.

Veiksmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Veiksmas prasideda, kai našlaitė Penė įmeta į vandenį butelį su rašteliu viduje. Butelis nunešamas į Niujorką, kur jį suranda Pagalbos Visuomenei organizacija, vadovaujama pelių. Užduoties imasi Vengrijos atstovė panelė Bianka, kuri savo porininku pasirenka valytoją Bernardą. Atvykusios į prieglaudą, pelės sutinka katiną Rufą, kuris atskleidžia, kad Penė jaudinasi dėl to, jog jos niekas neįsivaikina. Katinas ją įtikinėjęs, kad taip nebus, bet ji buvo pasirengusi pabėgti iš prieglaudos. Jis taip pat prisimena, kad anksčiau tą savaitę matė automobilį ir nedorėlę ponią Medūzą, bandančią įsivilioti Penę į savo automobilį.

Pelės keliauja į Medūzos parduotuvę ir ją apieško. Jos nugirsta savininkės pokalbį telefonu su jos asistentu ponu Snūpsu, ant kurio ji pyksta, kad jis nesugebėjo surasti Velnio Akies deimanto ir kad nesutrukdė Penei išsiųsti žinutės butelyje. Ji prasitaria, kad vyksta prie Velnio upelio, kur mergaitė yra laikoma uždaryta.

Albatroso Orvilio padedamos, pelės skuba prie upelio susitikti su laumžirgiu Evinrudu, kuris jas įsisodina į lapą ir vyksta prie laivo, kuriame yra laikoma Penė. Iš nugirsto pokalbio jie sužinojo, kad mergaitė yra pagrobta tam, kad įlįstų į piratų urvą, kuriame yra deimantas. Netrukus Bernardas ir Bianka suranda mergaitę ir sugalvoja planą, kurį vykdys kitą dieną.

Kitos dienos ryte nedorėlė ponia Medūza įsako mergaitei leistis į urvą ir surasti deimantą, tuo tarpu pelės sėdėjo mergaitės sijono kišenėje. Trijulė surandą deimantą kaukolės viduje, bet pakyla potvynis, tačiau jie spėja išsigelbėti. Ponia Medūza paslepia deimantą Penės meškiuko viduje ir ruošiasi išeiti iš urvo, tačiau pelės ir padėjėjas su mergaite pagriauna ją ir išmeta meškiuką, kurį pagriebia Penė. Medūza atsako šūviais, bet visi sugeba pabėgti.

Padėjėjas Snūpsas padega fejerverkus Medūzos laive, o tuo metu Penė su pelėmis pasinaudoja jos laivu, skirtu keliauti pelkėmis. Nedorėlė panelė Medūza bando juos vytis, tačiau jos laivas sprogsta ir ji lieka kepurnėtis ant vieno iš laivo kaminų.

Velnio akis perduodama Smitsono institutui, o Penę įsivaikina nauja šeima.

Įgarsintojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atsiliepimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmas sulaukė palankių atsiliepimų iš kritikų[3], teigiamai priimtas ir auditorijos. Filmas gavo 48 mln. dolerių pelno ir yra vienas sėkmingiausių filmų „Disney“ kompanijos istorijoje. „Daily Variety“ filmo apžvalgoje teigė, kad filmas patenka tarp geriausių „Disney“ animacinių filmų.[4]

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daina „Someone’s Waiting for You“ buvo nominuota Oskarui, bet jį laimėjo „You Light Up My Life“ iš filmo tuo pačiu pavadinimu.[5]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]