Pereiti prie turinio

Gago Coutinho

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Gago Coutinho (dešinėje) ir Sacadura Cabral 1922 m.

Gago Kutinijas (port. Gago Coutinho, pilnas vardas: port. Carlos Viegas Gago Coutinho; 1869 m. vasario 17 d. – 1959 m. vasario 18 d.) – Portugalijos aviacijos pionierius, kuris kartu su aviatoriumi Sacadura Cabral pirmas perskrido pietų Atlanto vandenyną 1922 metais.

Gago Coutinho gimė 1869 metų vasario 17 dieną Ažudoje, viename iš Lisabonos rajonų. Nuo 1898 metų pirmosios kelionės į Rytų Timorą metu jis pasižymėjo kaip kartografas ir geodezininkas. Susitikimas su Sacadura Cabral paskatino jį atsiduoti oro navigacijos problemų tyrinėjimui, kas nuvedė prie dirbtinio sekstanto išvystymo, vėliau pardavinėto Vokietijos kompanijos Plath ir pavadinto „Gago Coutinho sistema“. Kartu jie išrado „brokerio kryptis“, kad kompensuotų vėjo sukeltus nukrypimus. Šie įrenginiai buvo išbandyti Lisabona-Funšalis skrydžio metu 1921-aisiais. Tokiu būdu pasiruošę, 1922 metais Brazilijos Nepriklausomybės šimtmečio šventimo proga abu pilotai pirmieji perskrido pietų Atlantą ir buvo sutikti su dideliu entuziazmu tiek daugelyje Brazilijos miestų, tiek ir Portugalijoje. Įdomu, kad kelionės metu buvo naudotasi net trimis lėktuvais.

Pirmasis lėktuvas buvo Fairey II-D pavadinimu „Lusitania“. Juo skrido iš Lisabonos Kanarų salų link iki Kabo Verdės. Tačiau lėktuvas nusileidimo metu buvo pažeistas, o antrajam Fairy sugedo variklis. Tokiu būdu jiems buvo nusiųstas trečiasis lėktuvas į Fernando de Noronijos salą ir skrydis iki Rio de Žaneiro užsibaigė sėkmingai. Tai buvo ne tik pirmas skrydis per Pietų Atlantą, bet kartu tai buvo pirmas kartas kai pilotai naudojosi moksline oro navigacija.

Gago Coutinho įgijo visuotinį pripažinimą ir buvo apdovanotas aukščiausiais bei prestižiškiausiais garbės apdovanojimais tiek Portugalijoje, tiek ir kitose užsienio šalyse. Paskutiniais savo gyvenimo metais jam buvo suteiktas admirolo laipsnis.

Gago Coutinho mirė sulaukęs 90 metų kitą dieną iškart po gimtadienio. Palaidotas Ažudos-Lisabonos kapinėse, tuo tarpu jo sekstantinė sistema, paskutinis lėktuvas, taip pat ir Fairy yra eksponuojami Laivybos muziejuje Lisabonoje.