Fremonto kultūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Fremonto kultūros figūrėlės
Moki Huts uolos

Fremonto kultūra – archeologinė kultūra, pavadinta pagal Fremonto upės (Jutos valstija), kurios pakrantėse XX a. trečiojo dešimtmečio pabaigoje N. Morsas surado ir tyrinėjo senovės gyvenvietes, pavadinimą.

Arealas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fremonto kultūra 4001300 m. buvo paplitusi JAV vakarinėje dalyje – dab. Jutos ir gretimose valstijose: Nevados rytinėje, Kolorado vakarinėje ir Aidaho pietinėje dalyse. Manoma, kad Fremonto kultūra susiklostė veikiama į pietus gyvenusių anasazių genčių kultūros.

Kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fremonto kultūros gyvenvietėse – medžiotojų stovyklose ir mažuose kaimuose, kurtose atvirose vietose ir uolų įlinkiuose, gyveno nuo kelių iki keliolikos šeimų. Ankstyvuoju laikotarpiu atviro tipo gyvenvietėse statyta pusiau žeminės ir žeminės, uolinėse – antžeminiai nedegtų plytų ir plūktiniai pastatai, vėlyvuoju laikotarpiu plito ręstiniai, plūktiniai ir akmeniniai kelių patalpų gyvenamos ir ūkinės paskirties statiniai. Žmonės vertėsi daržininkyste (auginti kukurūzai, pupos, moliūgai), medžiokle, žvejyba, rinko maistą. Naudojo daug akmeninių iš abiejų pusių retušuotų su įdubomis šonuose antgalių, peilių, gremžtukų, grąžtų, trinamųjų girnų, pilku lygiu gludintu ar gofruotu paviršiumi keramiką; dalis jos puošta įspaustais, įrėžtais, tapytais ornamentais. Būdingos molinės antropomorfinės skulptūrėlės. Gyvenvietėse rasta pintų krepšių, jukos pluošto sandalų, mokasinų liekanų. Fremonto kultūrai būdingi uolų piešiniai ir raižiniai su detaliais antropomorfiniais, zoomorfiniais atvaizdais ir geometriniais simboliais. Apie 1300 m. Fremonto kultūra buvo asimiliuota iš vakarų atsikėlusių šošonų kalba kalbančių žmonių.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Egidijus ŠatavičiusFremonto kultūra. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VI (Fau-Goris). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. 248 psl.